poniedziałek, 11 luty 2019 14:46

Pilzno: Uczcili pamięć ofiar Holokaustu

Napisała

Pilźnianie uczcili Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Na rynku w Pilźnie odczytano nazwiska żydowskich mieszkańców Pilzna, zgodnie z zachowaną dokumentacją archiwalną. Następnie, w Domu Kultury w Pilźnie odbyło się spotkanie edukacyjne z uczniami, połączone z wyświetleniem prezentacji multimedialnej "Społeczność żydowska Pilzna na przestrzeni wieków" oraz z koncertem muzyki żydowskiej w wykonaniu pedagogów muzycznych i wychowanków Domu Kultury.

- Społeczność żydowska Pilzna od XVIII w. stanowiła poważny procent ogółu mieszkańców, utrzymujący się tuż przed wybuchem II wojny światowej w granicach 1/3 mieszkańców. Zaznaczyła ona swoją obecność w mieście, tworząc podwaliny własnej dzielnicy, wznosząc odrębne budynki użyteczności publicznej - synagogę, szkołę, łaźnię, a także cmentarz. Żydowskie Pilzno odeszło nieodwracalnie w przeszłość wraz z wybuchem II wojny światowej, zgładzone przez hitlerowskie Niemcy - przypomniała Marzena Baum-Gruszowska, kustosz Muzeum Regionalnego w Pilźnie.

Inf. i foto: UMiG Pilzno

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.