środa, 1 grudnia 2021 10:06

Gorlice. Funkcjonuje od ponad 40 lat. W końcu ruszy długo wyczekiwany remont

Autor Aleksandra Tokarz
Gorlice. Funkcjonuje od ponad 40 lat. W końcu ruszy długo wyczekiwany remont

Długo wyczekiwanego remontu doczeka się otwarty basen kąpielowy, a dzięki modernizacji oświetlenia poprawi się także bezpieczeństwo gorliczan. Miasto Gorlice otrzymało łącznie 14 899 950 zł dofinansowania na realizację tych ważnych działań w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Wniosek na realizację zadania pn. „Modernizacja bazy sportowo-rekreacyjnej Miasta Gorlice w celu poprawy jakości życia mieszkańców i zrównoważonego rozwoju miasta - basen kąpielowy otwarty etap I” uzyskał dofinansowanie w kwocie 9 900 000 zł, co stanowi 90% szacunkowych kosztów zadania.

Celem inwestycji jest modernizacja miejskiego otwartego basenu kąpielowego, który co roku, w okresie letnim służy wszystkim mieszkańcom Gorlic i powiatu gorlickiego. Obiekt funkcjonuje od ponad 40 lat, przez co uległ znacznej degradacji – obecnie jego stan techniczny oraz wizualny pozostawia wiele do życzenia, a jego potencjał pozostaje niewykorzystany. Inwestycja dotyczyć będzie zarówno robót budowlanych, jak i zakupów specjalistycznego wyposażenia basenu odkrytego, w tym zaplecza technicznego.

Realizacja przyczyni się do poprawy jakości i komfortu gorliczan i mieszkańców regionu korzystających z basenu. Dodatkowo, zmodernizowane, nowoczesne otwarte kąpielisko będzie atrakcyjnym punktem na mapie turystycznej regionu - dotychczas basen, ze względu na swój stan techniczny i estetykę, nie przyciągał turystów, co stanowiło duży brak na mapie turystycznej regionu.

Na realizację zadania pn. „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Miasta Gorlice z zastosowaniem opraw LED oraz systemu inteligentnego sterowania” Miasto uzyskało dofinansowanie w kwocie 4 999 950 zł. Szacunkowy koszt zadania to 5 555 500 zł.

Zadanie obejmie wymianę opraw sodowych oświetlenia ulicznego na oprawy LED wyposażone w sterowanie oraz dostosowanie istniejących opraw LED do systemu sterowania, a także modernizację szaf oświetleniowych, wymianę bezpieczników słupowych, części wysięgników słupowych oraz instalację inteligentnego zarządzania oświetleniem.

Realizacja wpłynie pozytywnie nie tylko na poprawę bezpieczeństwa, ale także pozwoli zadbać o środowisko, zmniejszając ilość zużytej energii elektrycznej oraz emisję dwutlenku węgla.

inf./fot. UM Gorlice

Gorlice - najnowsze informacje