czwartek, 14 stycznia 2021 16:41

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Autor Marzena Gitler
Jak dokarmiać ptaki zimą?

Gdy spadnie śnieg przypominamy sobie, że warto dokarmiać ptaki. Niestety, nie mając odpowiedniej wiedzy, możemy nieopatrznie im zaszkodzić.

W wielu parkach na terenie Krakowa znajdują się tablice edukacyjne z informacjami, jak w prawidłowy sposób możemy dokarmiać ptaki.

Jak i kiedy zacząć dokarmiać ptaki?

Dokarmianie najlepiej rozpocząć nie wcześniej niż po pierwszych opadach śniegu, bo dopiero wtedy zdobywanie pożywienia staje się dla ptaków utrudnione. Dokarmianie najlepiej zakończyć wczesną wiosną (na początku marca), kiedy ptaki są już w stanie łatwo zdobyć samodzielnie pożywienie.

Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania, dlatego ważne jest też konsekwentne i regularne wykładanie pokarmu. Miejsce dokarmiania powinno znajdować się poza zasięgiem drapieżników. Warto tam również zostawić pojemnik z wodą.

Sam pokarm musi być świeży, naturalny, bez dodatku soli i przypraw. Ptaków nie wolno karmić zepsutym jedzeniem, czy resztkami ze śmietnika, bo pleśń może im zaszkodzić tak samo jak nam ludziom.

Czym najlepiej karmić ptaki?

  • nasionami: słonecznik, pestki dyni – nieprażone, niesolone (dla sikor, łuszczaków, krukowatych, gołębi, dzięciołów),
  • zbożami, kaszami (dla gołębi, krukowatych),
  • niesolonymi orzechami (dla krukowatych, sikor),
  • surową, niesoloną słoniną (dla sikor, krukowatych i dzięciołów),
  • gotowymi mieszankami: kule tłuszczowe (dla sikor, dzięciołów),
  • owocami: np. pokrojone jabłka czy rodzynki (dla drozdów).

Wybór jest dość spory, a większość z tych produktów mamy w domu, dlatego jeśli chcecie zadbać o ptaki w swojej okolicy, to tylko z zachowaniem powyższych zasad- przypomina Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

inf. i foto ZZM w Krakowie

Ekologia - najnowsze informacje