wtorek, 1 września 2020 13:33

Jako jedyny przewidział wybuch II wojny światowej i klęskę Polski. Kim był Władysław Studnicki?

Autor Mirosław Haładyj
Jako jedyny przewidział wybuch II wojny światowej i klęskę Polski. Kim był Władysław Studnicki?

1 września to data szczególna w polskiej historiografii. Napaść hitlerowskich Niemiec zapoczątkowała II wojnę światową i była zarazem pierwszym z wielu tragicznych wydarzeń, których skutki nasza Ojczyzna odczuwa do dziś. W polskiej narracji historycznej wydarzenia z roku '39 często przedstawiane są jako niemożliwe do przewidzenia. Czy aby na pewno?

Piotr Zychowicz, historyk i pisarz, swoją najnowszą książkę "Germanofil. Władysław Studnicki – Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą", która ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis, poświęcił postaci polskiego patrioty i analityka. Przewidział on dokładnie, co czeka Polskę po przyjęciu przez nią gwarancji brytyjskich. Przedwojenna broszura Studnickiego zatytuowana "Wobec nadchodzącej II wojny światowej" została w czerwcu '39 roku skonfiskowana przez ówczesne władze II RP.

O tym, kim był Studnicki i dlaczego jego publikacja wywołała taki niepokój oraz dlaczego zyskał miano czołowego polskiego germanofila dowiecie się z naszej rozmowy.

Czytaj także:

Proroctwo roku ’39. Klęskę Polski można było przewidzieć?
1 września minie 81 lat od czasu wybuchu II wojny światowej. Wydarzeniem bezpośrednio ją poprzedzającym było zawarcie 23 sierpnia paktu Ribbentrop – Mołotow. To właśnie wtedy przypieczętowany został los Polski. Tego, co wydarzyło się w 1939 roku, nie można było przewidzieć. Czy na pewno? W kontekśc…

UWAGA, UWAGA ROZDANIE!!!!!

Dzięki wydawnictwu Rebis mam dla Was trzy egzemplarze książki "Germanofil. Władysław Studnicki – Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą". Trafią one do trzech pierwszych osób, które wyślą maila na adres: konkurs@glos24.pl , wpisując w temacie: Germanofil. W treści maila trzeba podać kompletne dane teleadresowe do wysyłki nagrody: imię i nazwisko, ulicę, numer domu i mieszkania, kod pocztowy, miasto, numer telefonu. Nic więcej nie trzeba! Książki trafią do osób, które spełnią wszystkie powyższe warunki. Rozdanie trwa do czwartku. Zwycięzców powiadomimy o wygranej mailowo. Więcej szczegółów TUTAJ.

Piotr Zychowicz, "Germanofil Władysław Studnicki – Polak, który chciał sojuszu z III Rzeszą"

Władysław Studnicki był politycznym prorokiem. W najdrobniejszych szczegółach przewidział klęskę 1939 roku w wojnie z Niemcami, sowiecki cios w plecy i zdradę aliantów. Bezskutecznie apelował do ministra Becka o przyjęcie oferty III Rzeszy i wspólny marsz przeciwko Związkowi Sowieckiemu.
Podczas II wojny światowej żądał od Hitlera, by porzucił zbrodniczą politykę okupacyjną w Polsce. Wielokrotnie interweniował na rzecz aresztowanych rodaków. Gotowy był nawet stanąć na czele kolaboracyjnego rządu, by ratować naród przed terrorem. Niemcy uwięzili go na Pawiaku.

„Czołowy polski germanofil”, jak sam się nazywał, był krytykiem AK. Sprzeciwiał się zamachom, sabotażom i akcji „Burza”, gdyż działania te kosztowały Polaków mnóstwo krwi, a korzystali na nich wyłącznie Sowieci. Powstanie warszawskie uważał za koszmarny błąd i narodowe nieszczęście.

Dla komunistów Studnicki był „wrogiem ludu” i „faszystą”. Skazali go na zapomnienie. Piotr Zychowicz przywraca należne mu miejsce w historii. Germanofil przedstawia dramat i niejednoznaczne losy tej postaci. To najbardziej niepoprawna politycznie polska biografia z okresu II wojny światowej.

Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Pisze o II wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. W swoich koncepcjach nawiązuje do idei Józefa Mackiewicza, Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza oraz Adolfa Bocheńskiego. Był dziennikarzem Rzeczpospolitej i tygodnika Uważam Rze oraz zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika Uważam Rze Historia. Obecnie jest redaktorem naczelnym miesięcznika Historia Do Rzeczy. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Jego bestseller "Pakt Ribbentrop–Beck" (REBIS 2012) wywołał nieustającą dyskusję, czy we wrześniu 1939 r. Polska nie powinna była zawiązać tymczasowego sojuszu z III Rzeszą. W "Obłędzie ’44" (REBIS 2013) uznał akcję Burza, a zwłaszcza Powstanie Warszawskie, za zbiorowe samobójstwo popełnione w interesie Stalina. W "Opcji niemieckiej" (REBIS 2014) ukazał sylwetki polskich „kandydatów na Quislingów”, a w "Pakcie Piłsudski–Lenin" (REBIS 2015) oskarżył elity II RP o ocalenie bolszewizmu. Cykl „Opowieści niepoprawnych politycznie” – "Żydzi i Sowieci" (REBIS 2016), "Niemcy" (REBIS 2017) oraz "Żydzi 2" (REBIS 2018) – Piotr Zychowicz poświęcił zaś narodom i państwom mającym największy wpływ na nasze dzieje. W 2018 r. REBIS wydał jego wstrząsające "Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych".

"Pakt Ribbentrop–Beck" i "Obłęd ’44" Magazyn Literacki KSIĄŻKI wyróżnił nagrodą historycznej Książki Roku

“Germanofil”, Piotr Zychowicz, REBIS
Kup książkę “Germanofil”, Piotr Zychowicz online w księgarni internetowej Domu Wydawniczego REBIS. “Germanofil” w cenie już od 39,92 zł. Zobacz też inne promocje!

Fot. i opis książki pochodzą od wydawcy

Dobra książka

Dobra książka - najnowsze informacje