wtorek, 31 marca 2020 14:42

KATYŃSKIE BIOGRAFIE – WIELICZANIE Z LISTY KATYŃSKIEJ (14): Jakub Klima (1893-1940)

Autor Bernard Szwabowski
KATYŃSKIE BIOGRAFIE – WIELICZANIE Z LISTY KATYŃSKIEJ (14): Jakub Klima (1893-1940)

W Zagórzu  posadzono „Dąb Pamięci”  dla Jakuba Klimy (1893-1940), komendanta Posterunku Policji Państwowej w Łubiankach Wyżnych

Jakub Klima urodził się 4 lipca 1896 r. w Zagórzu, gmina Niepołomice,  powiat wielicki. Był synem Julii z d. Szeląg i Karola Klimów. Został ochrzczony w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Bodzanowie. Miał rodzeństwo: Helenę, Marię, Annę i brata Jana.  Od 1 stycznia 1920 r. pracował w policji.  Pełnił służbę  m.in. w pow. zbaraskim. 6 czerwca 1922 r. w Tokach  ożenił się z Julianną Szewczuków. Z tego małżeństwa na świat przyszły dzieci:   Mieczysław,   Czesław, Jadwiga. Jakub Klima był komendantem Posterunku Policji Państwowej  w Klebanówce.  1 maja  1935 r. został przeniesiony na stanowisko zastępcy  komendanta  Posterunku Policji  w Nowym Siole, a 2 czerwca  1936 r.  na stanowisko komendanta Posterunku w Łubiankach Wyżnych, w powiecie Zbaraż w woj. Tarnopol.  

Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r.  w dniu  19 września tegoż roku do Łubianek Wyżnych wkroczyła Armia Czerwona i okupowała miejscowość. Jakub Klima został wzięty do niewoli w nieznane. Został osadzony w obozie jenieckim w Ostaszkowie, w monastyrze św. Nilla na wyspie Stołbaj otoczonej jeziorem Seliger. Przetrzymywany był w rygorze więziennym, w zimnych celach, w nieludzkich warunkach. W pierwszych dniach 1940 r. żona Julianna otrzymała jedyną kartkę od męża z Ostaszkowa. Czytamy na niej: „Kochana Żono! Zasyłam ci najserdeczniejsze pozdrowienia wraz z  dzieciakami i rodziną, ja jestem zdrów i czuję się dobrze w S.S.S.R.. Kochana Julio ja pisałem do Ciebie list lecz nic od ciebie nie otrzymałem  i proszę mi napisać czy Czesio chodzi do szkoły i jak się uczy, mnie jest tęskno za wami ale trudno muszę pogodzić się z losem. Kochana Żono wyślij mi o ile…..(cd tekst nieczytelny).Po rozkazie Józefa Stalina z 5 marca 1940 r. Jakub Klima  został zastrzelony w twierdzy w Twerze (Kalininie) 22 kwietnia 1940 r. co potwierdziła Prokuratura Wojenna w Moskwie i NKWD. Został pochowany w zbiorowej mogile w Miednoje. Pośmiertnie został awansowany na aspiranta Policji Państwowej.

13 kwietnia 1940 r. Julianna Klima z  trójką dzieci w wieku 14-17 lat została deportowana do Kazachstanu (wieś Utkino – Sowchoz nr 1), dokąd przez   miesiąc w okropnych warunkach  jechali koleją. Była to mała miejscowość, gdzie przybysze mieszkali w trudnych warunkach lokalowych zmuszani do ciężkich prac fizycznych. Do Polski wrócili po zakończeniu II wojny światowej.  Gdy w 1941 r. na  podstawie umowy zawartej przez gen. Władysława Sikorskiego ze Stalinem w ZSRR  na południu Kazachstanu powstawała Armia Polska - Mieczysław i Czesław Klima zostali jej żołnierzami. Z II Armią WP pod dowództwem gen. Władysława Andersa opuścili Rosję sowiecką i przemierzyli  szlak bojowy przez Iran, Palestynę, Włochy – brali udział w bitwie pod Monte Cassino. Po wojnie przedostali się do Anglii. Mieczysław w Londynie studiował w Wyższej Szkole Handlowej i po studiach pracował na stanowisku kierowniczym. Ożenił się z Angielką i z tego małżeństwa w 1959 r. urodził się syn Marek Klima. Mieczysław Klima zmarł w Londynie w 1960 r. i tam jest pochowany.  Czesław i Jadwiga zamieszkali z matką w Krakowie, studiowali, założyli rodziny. Julianna Klima, jej syn Czesław zmarli i spoczywają na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Po Czesławie pozostała córka. Jadwiga Klima studiowała na Akademii Handlowej w Krakowie, założyła rodzinę i mieszka w Krakowie. Jest członkiem Związku Sybiraków i Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Polski Południowej w Krakowie, gdzie ją poznałam na spotkaniu opłatkowym w styczniu b.r.

9 listopada 2018 r. w Gminie Niepołomice w Zagórzu w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Domu Ludowym odbyła się uroczystość upamiętniająca 100-lecie Niepodległości Polski. Na zaproszenie dyrektor szkoły Joanny Hytroś uczestniczyła w niej delegacja Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW): Jadwiga Duda, prezes, Grażyna Kowal, v-ce prezes,  Hanna Kozioł, sekretarz, Aldona Maria Pawłyk. Prezes KPW czyniła starania o upamiętnienie w Zagórzu „Dębem Pamięci” śp. Jakuba Klimę, pochodzącego z tej wsi  - zamordowanego w 1940 r. przez NKWD w Twerze. Pozyskała certyfikat na „Dąb Pamięci” ze stowarzyszenia „PARAFIADA” w Warszawie.  

Wraz z Aldoną Marią Pawłyk odbyła rozmowę z Romanem Ptakiem, burmistrzem Miasta i Gminy Niepołomice na temat upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej z Gminy Niepołomice przez posadzenie „Dębów Pamięci” w ramach ogólnopolskiej akcji „KATYŃ ..OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA.”  Z polecenia burmistrza sprawę prowadził Zdzisław Urantówka. Nawiązała kontakt z Jadwigą Grzyb, lat 92,  córką śp. Jakuba Klimy, członkiem Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Polski Południowej w Krakowie i pozyskała dane do  biografii ojca. Zwróciła się do Joanny Hytroś z prośbą o posadzenie „Dębu Pamięci” dla Jakuba Klimy przy szkole i o zorganizowanie uroczystości dla szkoły i mieszkańców Zagórza.

Posadzenie „Dębu Pamięci”  połączono z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski. Przed Szkołą Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego posadzono „Dąb Pamięci” nr 4816/9277/WE/2. Symbolicznego sadzenia  „Dębu..” dokonali: Roman Ptak, Marek Ciastoń, przewodniczący Rady Miejskiej w Niepołomicach i Jadwiga Duda.

Dąb oznaczono tabliczką z napisem: „DĄB PAMIĘCI posadzony dla uhonorowania Przodownika Policji Państwowej Jakuba Klimy ur. w 1893 r. zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Twerze w 1940 r.” Certyfikat na „Dęba Pamięci” otrzymała córka zamordowanego - Jadwiga Grzyb.  

Pani Jadwidze Grzyb towarzyszył jej syn Andrzej, wnuk zamordowanego. W uroczystości uczestniczyli: Halina Mikurda i  Józef Pyrz, wnuki po Marii Klimie, siostrze Jakuba Klimy. Jadwiga Duda ofiarowała Joannie Hytroś repliką guzika katyńskiego - symbol akcji „KATYŃ ..OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA.”

Dziękuję władzom Gminy Niepołomice i dyrekcji Szkoły Podstawowej w Zagórzu za włączenie się w ogólnopolską akcję „KATYŃ ...OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA.” przez posadzenie „Dębu Pamięci” dla Jakuba Klimy rodem z Zagórza, zamordowanego w 1940 r., jednej z 21.875 ofiar zbrodni katyńskiej.

Opracowała Jadwiga Duda

Historia

Historia - najnowsze informacje

Rozrywka