piątek, 17 stycznia 2020 09:58

Kraków. Licznik cofnięty o ponad milion kilometrów

Autor Katarzyna Domagała
Kraków. Licznik cofnięty o ponad milion kilometrów

Policjanci z Małopolski w ostatnich tygodniach ujawnili szereg cofniętych liczników podczas kontroli drogowych. Wygląda na to, że wśród kierowców panuje nowy trend. Kierowca zatrzymany w Krakowie 15 stycznia miał cofnięty licznik o ponad milion kilometrów.

Dwa dni temu policjanci Ruchu Drogowego podczas kontroli drogowej samochodu marki Mercedes Sprinter ujawnili, że różnica pomiędzy rzeczywistym przebiegiem licznika, a informacjami wynikającymi z wpisu w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu wynosi 1 milion 14 tysięcy kilometrów. Co ciekawe, kierowca podtrzymywał, że licznik został wymieniony.

Powodem kontroli było m. in. niesprawne oświetlenie zewnętrzne samochodu. W trakcie kontroli funkcjonariusze zauważyli, że niesprawne światła to tylko jeden z mankamentów w pojeździe.

Miesiąc wystarczył, aby wskazania licznika diametralnie się zmieniły, bowiem w grudniu 2019 roku podczas przeglądu technicznego na stacji diagnostycznej stan licznika wynosił 2 008 533 km, a obecnie wskazuje 993 892 km. Kierowca wyjaśnił, że w to pojazd służbowy. Według informacji przełożonego mężczyzny w pojeździe był wymieniany drogomierz. Policjanci będą to weryfikować.

Nowe przepisy dot. wymiany liczników

Warto wiedzieć, że od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy kontroli drogowych, m.in. dot. wymiany liczników. Kierowcy są zobligowani do jej udokumentowania. To jeszcze nie wszystko - drogomierz można wymienić tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Chodzi o sytuacje, gdy licznik jest uszkodzony lub wymaga wymiany zepsutych elementów. Właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem powinien stawić się w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadza wówczas dane do bazy CEP i wydaje zaświadczenie.

Kierujący pojazdami muszą pamiętać, że od 25 maja ur. zgodnie z zapisem art. 306 a kodeksu karnego, za zmianę wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

W ostatnich tygodniach policjanci ujawnili szereg wykroczeń dot. cofania liczników. Co prawda żaden z kierowców nie przekroczył dotąd miliona kilometrów, ale wyniki również były wysokie. Pierwszy z takich przypadków miał miejsce 5 stycznia br. około godz. 9.40 na terenie Podgórza. Funkcjonariusze zatrzymali wówczas do kontroli 26-letnią kierującą pojazdem marki Opel Astra. Licznik w samochodzie był cofnięty o pond 3 700 kilometrów. Z kolei 10 stycznia br. w godzinach porannych w rejonie Krowodrzy policjanci drogówki zatrzymali do kontroli samochód marki BMW. W tym przypadku odczyt drogomierza różnił się o 111 465 km od stanu jaki widniał w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Info: KWP Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje