piątek, 24 lutego 2023 08:57

Łzy, modlitwa i setki niebiesko - żółtych świec [WIDEO, ZDJĘCIA]

Autor Marzena Gitler
Łzy, modlitwa i setki niebiesko - żółtych świec [WIDEO, ZDJĘCIA]

Setki niebiesko żółtych świec w kształcie serca zapłonęły na wieczornym spotkaniu w przededniu pierwszej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę w środku dla uchodźców w Grabiu w gminie Wieliczka.

23 lutego (czwartek) w wieczór poprzedzający rocznicę agresji Rosji na Ukrainę Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł spotkał się z przyjaciółmi z Ukrainy, którzy w wyniku wojny zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

Światło dla Ukrainy #Wieliczka #Ukraina

Opublikowany przez Miasto i Gmina Wieliczka Czwartek, 23 lutego 2023

Na ekranie wyświetlono pokaz zdjęć dokumentujących przygotowania do przyjęcia pierwszych uchodźców i inne działania Gminy Wieliczka dla uchodźców.

ŚWIATŁO DLA UKRAINY #SolidarniZUkrainą #Wieliczka #Ukraina To już rok gdy Ukraina zmaga się z dramatem wojny. To co wydawało się dramatem chwili trwa już niespełna rok, ciągle rzesze uchodźców docierają do naszego kraju i codziennie jesteśmy przytłaczani informacjami o kolejnych bombardowaniach, cierpieniu ludzi, tragicznej śmierci. W tym czasie tragicznej rocznicy wybuchu wojny u naszych sąsiadów spotykamy się w geście solidarności z cierpiącymi ludźmi oraz by modlić się o pokój w świecie. - Od pierwszych dni wojny Wieliczanie aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom z dotkniętej wojną Ukrainy. Przyjmowali i przyjmują osoby z Ukrainy do swoich domów, pomogli w organizacji jednego z największych w Polsce Centrum Pomocy Dla Ukrainy w Grabiu. W Wieliczce działa Punkt Pomocy, gdzie wydawane są dary dla osób potrzebujących z Ukrainy. Ciągle wysyłane są paczki z pomocą humanitarną do Ukrainy. Wojna trwa już rok a Wieliczanie nie ustają w pomocy dla ofiar zbrojnej agresji, za co bardzo dziękuję. - podkreśla Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Opublikowany przez Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Czwartek, 23 lutego 2023

Centrum Pomocy Dla Ukrainy w Grabiu postało spontanicznie, ciągu zaledwie kilku dni, tuż po wybuchu wojny, gdy do Polski przybywały miliony uchodźców, w budynkach w budynkach Zgromadzenia zakonnego Sióstr i Braci Samarytanek Płomienia Miłości Niepokalanego Serca Maryi. Dzięki zaangażowaniu Miasta i Gminy Wieliczka znalazło w nim w pierwszych tygodniach wojny schronienie blisko 300 osób, głównie kobiet z dziećmi, które trafiły tu z Rzeszowa. Wiele z nich nadal tam przebywa. Podczas spotkania uchodźcy na mapie Ukrainy ze łzami w oczach przyklejali karteczki z nazwami miast i miejscowości, w których zastała ich wojna, przed którą uciekli.

- Od pierwszych dni wojny Wieliczanie aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom z dotkniętej wojną Ukrainy. Przyjmowali i przyjmują osoby z Ukrainy do swoich domów, pomogli w organizacji jednego z największych w Polsce Centrum Pomocy Dla Ukrainy w Grabiu. W Wieliczce działa Punkt Pomocy, gdzie wydawane są dary dla osób potrzebujących z Ukrainy. Ciągle wysyłane są paczki z pomocą humanitarną do Ukrainy. Wojna trwa już rok, a wieliczanie nie ustają w pomocy dla ofiar zbrojnej agresji, za co bardzo dziękuję - podkreślił burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

W spotkaniu uczestniczyli: samorządowcy, strażacy OSP, harcerze, ochotnicza grupa medyczna, wolontariusze MGOPS i mieszkańcy gminy Wieliczka, którzy już od pierwszych dni wojny pomagały uchodźcom z Ukrainy i przyjęli ich do swoich domów. Wyjątkowy nastrój stworzyli strażacy OSP, którzy stanęli na warcie w ubraniach ochronnych i hełmach na głowie z zapalonymi pochodniami.

W Centrum Pomocy dla Ukrainy w Grabiu wspólnie zapalono symboliczne świece w niebiesko-żółtych barwach, ustawione w kształt serca. Podczas zapalania świec modlitwę poprowadzili przedstawiciele kościoła katolickiego i prawosławnego, a utwory muzyczne polsko-ukraińskie wykonali: Katarzyna Oleś - Blacha oraz Dmytro Holovenko.

ŚWIATŁO DLA UKRAINY 23 lutego (czwartek) w wieczór poprzedzający rocznicę agresji Rosji na Ukrainę Burmistrz Wieliczki...

Opublikowany przez Miasto i Gmina Wieliczka Czwartek, 23 lutego 2023

Dziś, w dzień wybuchu wojny w Ukrainie o godz. 12.00 również w Centrum Pomocy Dla Ukrainy w Grabiu wypuszczone zostaną w symbolicznym geście "gołębie pokoju".

fot. Fb. Miasti i Gmina Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje