niedziela, 26 lutego 2023 08:14

Ciąg dalszy afery w VIII LO! Sprawa trafi do prokuratury. Kurator Barbara Nowak zabrała głos

Autor Mirosław Haładyj
Ciąg dalszy afery w VIII LO! Sprawa trafi do prokuratury. Kurator Barbara Nowak zabrała głos

W specjalnie wydanym oświadczeniu Barbara Nowak przekazuje, że zgłosi sprawę dyrektorki VIII LO do prokuratury. Przyczyną ma być szykanowanie uczennicy i zastraszanie pracowników kuratorium.

Kłopoty dyrektorki VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie mają związek z odmówieniem przełożenia egzaminu poprawkowego jednej z uczennic. Informacja o tym, że matka jednej z uczennic szkoły złożyła skargę do Małopolskiego Kuratorium Oświaty, dotarła do dyrektorki placówki, Anny Drwięgi na początku lipca minionego roku. Przyczyną było odmówienie przełożenia przez szefową liceum terminu egzaminu poprawkowego.

Sprawa jedynki z chemii w kuratorium

Anna Drwięga odmówiła, ponieważ, jak przekazała "Gazecie Wyborczej", zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji egzaminy poprawkowe przeprowadza się w ostatnim tygodniu wakacji.

– Terminy egzaminów klasyfikacyjnych jasno określają przepisy prawa oświatowego. Dziwię się, że kuratorium o tym nie wie

– wyjaśniła.

Decyzja dyrektorki miała swoje konsekwencje jeszcze w wakacje. Pierwszą z nich była niespodziewana kontrola kuratorium, która pojawiła się w szkole 26 lipca. Ponieważ w protokole rady pedagogicznej pracownice kuratorium nie znalazły zapisu o wystawionej uczennicy jedynce z chemii, zaleciły: "Ustalić uczennicy ocenę pozytywną z chemii, równocześnie promując ją do klasy programowo wyższej".

– Żądanie ustalenia oceny pozytywnej i promocji jest bezprawne i może spełniać znamiona przestępstwa

– powiedziała dyrektorka.

Wszczęto postępowanie

Wobec Anny Drwięgi wszczęto postępowanie dyscyplinarne w związku z uchybieniem godności zawodu nauczyciela. Dyrektorce grozi trzyletni zakaz wykonywania zawodu, a nawet zwolnienie z pracy oraz .

– Normy i zachowania prezentowane przez panią Annę Drwięgę są niedopuszczalne i muszą być eliminowane ze szkoły

– wskazał Rzecznik Dyscyplinarny.

Uzasadnia to reakcją dyrektorki na wizytę pracownic kuratorium. Drwięga miała zarzucać wizytatorkom, że pozostają w znajomości z matką uczennicy. Szefowa VIII LO zastanawiała się, co powoduje tak duże zaangażowanie kuratorium w sprawę uczennicy.

Oświadczenie kurator oświaty

W niedzielę (19 lutego) głos w sprawie zabrała dyrektorka VIII LO w Krakowie, która opublikowała na facebookowej tablicy szkoły swoje stanowisko.

Czytaj również: Afera w VIII LO. "Niestety osób takich jak ja jest wiele". Dyrektorka zabrała głos

Następnie do sprawy odnieśli się posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy w kuratorium sprawdzali, jak doszło do zawieszenia Anny Drwięgi.

W piątek głos zabrała kurator Barbara Nowak, publikując swoje stanowisko na Twitterze.

– Oświadczam, że informacje kolportowane przez dyrektor VIII LO w Krakowie na temat przyczyn postawienia jej przed komisją dyscyplinarną, a powielane przez posłów KO i Lewicy są kłamstwem. Kuratorium Oświaty w Krakowie zabezpieczyło stosowne dokumenty, które zostały udostępnione interweniującym posłom i innym organom. Groźby w stosunku do mnie i kłamstwa nie sprawią, że przestanę chronić uczniów. Zastraszanie moich pracowników i szykanowanie uczennicy są przestępstwami, które zgłoszę uprawnionym organom”

– czytamy w oświadczeniu.

Czytaj również:

Skandal w krakowskim liceum. Dyrektorce grozi pozbawienie wykonywania zawodu
Kłopoty dyrektorki VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie mają związek z odmówieniem przełożenia egzaminu poprawkowego jednej z uczennic. Informacja o tym, że matka jednej z uczennic VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie złożyła skargę do Małopolskiego Kuratorium Oświaty, dotarła…
Afera w VIII LO. “Niestety osób takich jak ja jest wiele”. Dyrektorka zabrała głos
VIII Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego w Krakowie opublikowało oświadczenie, w którym Anna Drwięga odnosi się do sprawy jedynki z chemii. Kłopoty dyrektorki VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie mają związek z odmówieniem przełożenia egzaminu poprawkowego jednej z uczennic. …

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka