czwartek, 9 grudnia 2021 16:03

Tutaj trują najmocniej. Małopolskie miejscowości wśród najbardziej zanieczyszczonych w Polsce

Autor Aleksandra Tokarz
Tutaj trują najmocniej. Małopolskie miejscowości wśród najbardziej zanieczyszczonych w Polsce

Nowy Targ liderem zestawienia opracowanego przez Polski Alarm Smogowy. W mieście zanieczyszczenie powietrza jest największe w całej Unii Europejskiej. Tuż za nim uplasowała się Nowa Ruda, Pszczyna i Nowy Sącz. Wśród liderów wciąż nie brakuje uzdrowisk. Ranking zatrważa – znalazło się w nim bowiem niezwykle dużo miejscowości z Małopolski.

Ranking Polskiego Alarmu Smogowego powstaje co roku na podstawie oficjalnych pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska. Najnowszy obejmuje dane z minionego roku. Co istotne, analiza dotyczy wyłącznie miejscowości, w których prowadzone są pomiary PMŚ. Nie jest znana sytuacja w pozostałych miejscowościach, lecz można przypuszczać, że również tam jakość powietrza często znacząco odbiega od obowiązujących norm.

– Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach – powiedział Piotr Siergiej, rzecznik PAS – Ta sytuacja zmieniła się w najnowszym rankingu. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera. Nasz ranking nie zachęca do odwiedzin tego miasta. Co więcej – dodaje Piotr Siergiej – od 2016, czyli odkąd rozpoczęto pomiary benzo(a)pirenu w Nowym Targu, stężenie tego rakotwórczego zanieczyszczenia wzrasta z roku na rok. Według pomiarów PMŚ stężenie BAP w 2016 wynosiło 8 ng/m3, w 2017 r. już 15 ng/m3, a od 2018 utrzymuje się wokół 18 ng/m3. To 1800% dopuszczalnej w Polsce normy!

Miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem / fot. Polski Alarm Smogowy

– W rozmowach mieszkańców Nowego Targu pojawia się nowy trend. Niektórzy poważnie zastanawiają się nad wyprowadzką z miasta w sezonie zimowym, na przykład do Krakowa – mówi Magdalena Cygan, aktywistka Nowotarskiego Alarmu Smogowego.

Tymczasem władze miasta wraz z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska (GIOŚ) zdecydowały się na przeniesienie stacji monitoringu powietrza na obrzeża miasta. Stara stacja przestała działać już na początku grudnia. Przedstawiciele ruchu antysmogowego nie kryją oburzenia takim podejściem władz miasta i państwowych służb ochrony środowiska.

Miejscowości z największą liczbą dni smogowych / fot. Polski Alarm Smogowy

– Jeśli zdecydujemy się przełożyć termometr spod pachy do kieszeni, to nie znaczy, że pozbędziemy się gorączki – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. I dodaje – takie postępowanie to przejaw skrajnej niekompetencji gminy i Inspekcji Ochrony Środowiska, gdyż zerwanie ciągłości pomiarów uniemożliwi ocenę czy w mieście następuje poprawa jakości powietrza czy też nie. Bulwersujące i skrajnie nieprofesjonalne jest to, że GIOŚ nie dokonał pomiarów porównawczych w obu lokalizacjach. Takie pomiary powinny być prowadzone co najmniej przez trzy miesiące w sezonie jesienno-zimowym. Interwencję w sprawie stacji w Nowym Targu podjął też Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza, który domaga się wyjaśnień od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Na liście smogowych rekordzistów przeważają niewielkie miasta, a nawet wsie np. śląski Godów, czy podkrakowski Zabierzów. Zauważalny jest brak dużych metropolii, uznawanych często za najmocniej zanieczyszczone obszary w kraju. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości pod kątem stężeń rakotwórczego BAP prócz Nowego Targu znajdują się także: Nowa Ruda, Nowy Sącz czy Sucha Beskidzka. W rankingu widnieją również miejscowości uzdrowiskowe: Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój, w której stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wyniosło aż 900% normy.

Miejscowości z najwyższym rocznym stężeniem pyłu PM10 / fot. Polski Alarm Smogowy

Od 2019 roku, w którym w życie weszła uchwała antysmogowa, w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych miast nie znajdziemy już Krakowa. To największa poprawa jakości powietrza w rankingach PAS. Widać, że konsekwentna polityka antysmogowa Krakowa przynosi odczuwalne i mierzalne skutki.

Czytaj także:

Nowotarskie powietrze zabija. Mieszkańcy wdychają dziennie truciznę, jak z 22 papierosów
30 października na internetowej stronie Polskiego Alarmu Smogowego zostało opublikowane podsumowanie wyników pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2018. Na czele rankingu miast z największym stężeniem rakotwórczego benzo[alfa]pirenu znalazł się Nowy Targ, w który…

inf. Polski Alarm Smogowy, fot. ilustracyjne/pixabay

Małopolska - najnowsze informacje