środa, 6 marca 2024 06:06

"Nie wypada, Panie Prezydencie". Wielka niespodzianka w wyścigu o fotel włodarza Krakowa?

Autor Mirosław Haładyj
"Nie wypada, Panie Prezydencie". Wielka niespodzianka w wyścigu o fotel włodarza Krakowa?

Jak donosi Gazeta Wyborcza, w środę (6 marca) podczas sesji rady miasta swój udział w wyborach na prezydenta Krakowa ogłosi Jerzy Muzyk, zastępca Jacka Majchrowskiego.

Na początku stycznia prezydent Jacek Majchrowski przekazał na antenie Radia Kraków, że rozmawiał na temat kandydowania z Jerzym Muzykiem II Zastępcą Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju, który potwierdził chęć wystartowania w wyborach samorządowych.

Jerzy Muzyk "jedynką"

Komitet o nazwie Samorządny Kraków zarejestrował listy do Rady Miasta Krakowa w czterech okręgach. To pozwoliłoby Jerzemu Muzykowi, który jest "jedynką" w okręgu pierwszym, na wzięcie udziału w wyborach.

Z komitetu zastępcy Jacka Majchrowskiego mają wystartować m.in. Elżbieta Szczepińska (dyrektorka magistrackiego Wydziału Planowania Przestrzennego), Grzegorz Łukawski (aktor Teatru im. Słowackiego) oraz Aleksander Gut (dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej).

Jak przekazuje Gazeta Wyborcza, Jerzy Muzyk ma ogłosić swój start w środę (6 mara).

"Nie wypada, Panie Prezydencie"

Do doniesień o nowym kandydacie na prezydenta Krakowa odniósł się w mediach społecznościowych Łukasz Wantuch.

– Pomimo całej sympatii, jaką czuję dla II Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa, Jerzego Muzyka, mam nadzieję, że to tylko plotki, że ma dziś podczas sesji rady miasta ogłosić kandydowanie – napisał Wantuch i wyjaśnił:

– Nie chodzi o osobę, nie chodzi nawet o radę, która jest też częścią polityki, ale według Gazety Wyborczej ma to nastąpić podczas prezentacji Strategii Rozwoju Miasta Krakowa. I to nie jest w porządku. To jest mieszanie funkcji urzędniczych i politycznych. Nie można wykorzystywać prezentacji oficjalnego dokumentu naszego miasta do ogłoszenia chęci walki o funkcję prezydenta. To jest "niesmaczne". Co więcej, to też nie jest w stylu prezydenta Muzyka, którego cenię ogromnie za profesjonalizm. Zakładam, że jego sztab namawia go do tego kroku, rozumiem korzyści takiej akcji ale to nie zwalnia z odpowiedzialności. Nie wypada, Panie Prezydencie.

Jerzy Muzyk

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, po aplikacji sędziowskiej, zakończonej egzaminem sędziowskim w 1990 roku. W latach 1990–1991 członek orzekający w Kolegium Odwoławczym przy Sejmiku Samorządowym Województwa Krakowskiego. W okresie od 1991 do 2003 roku związany ze środowiskiem ubezpieczeniowym, w tym również jako Dyrektor TUiR WARTA S.A. Oddział w Krakowie. Od 2003 do 2005 roku pracował w Urzędzie Miasta Krakowa na stanowisku Dyrektora Wydziału Architektury i Urbanistyki. Od 2006 roku do chwili powołania prowadził własną Kancelarię Radcowską. Z dniem 27 sierpnia 2018 roku powołany na stanowisko II Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka