wtorek, 5 stycznia 2021 21:07

Niemcy zaostrzają obostrzenia. Dlaczego?

Autor Mirosław Haładyj
Niemcy zaostrzają obostrzenia. Dlaczego?

Po naradzie kanclerz Angela Merkel z premierami landów podjęła decyzję o przedłużeniu lockdownu do 31 stycznia.

Portal dw.com napisał, że Merkel nazwała wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa zmiany „znaczącymi”, informując, że są „cięższe” niż dotychczasowe ustalenia. Wciąż zamknięte będą obiekty sportowe, restauracje oraz sklepy z wyjątkiem sprzedających artykuły pierwszej potrzeby.

Od 11 stycznia szkoły i przedszkola będą pracowały w trybie zdalnym, a opiekunowie uczęszczających do placówek dzieci będą mogli w tym roku wziąć 20 dni zwolnienia, zamiast dotychczasowych 10 (samotnym rodzicom przysługuje 40 dni). W regionach, w których siedmiodniowy wskaźnik zakażeń na 100.000 mieszkańców przekracza 200, mieszkańcy będą mogli poruszać się jedynie w promieniu 15 kilometrów od miejsca zamieszkania. Uchwalono ograniczenie kontaktów - od tej pory będzie można spotkać się tylko z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego.

Kanclerz Merkel uzasadniła wprowadzenie nowych obostrzeń przepełnionymi szpitalami i rozprzestrzenianiem się nowej mutacji koronawirusa. W minionym tygodniu dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech przekroczyła 30 tys.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: dw.com
Fot.: By © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons), CC BY-SA 4.0

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje