wtorek, 12 maja 2020 10:22

Co to jest cytra, chanukija czy tefilin? Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej opowiada online o ciekawych przedmiotach

Autor Marzena Gitler
Co to jest cytra, chanukija czy tefilin? Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej opowiada online o ciekawych przedmiotach

„Od szczegółu do ogółu” - cykl filmów nagranych w byłej dabrowskiej synagodze to opowieść o niezwykłych przedmiotach. Gdzie można śledzić opowieści?

Podczas okresu zawieszenia normalnego funkcjonowania Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, w Dąbrowskim Domu Kultury powstała inicjatywa realizacji cyklu kilku odcinków poświęconych starym przedmiotom, znajdującym się w zasobach muzeum. Opowieści o nich, snute przez przewodników pracujących w byłej dąbrowskiej synagodze, od kilkunastu dni można oglądać w cyklu „Od szczegółu do ogółu” dostępnym w Internecie na YouTube.

Cykl ma za zadanie promocję OSK, podtrzymanie więzi społecznej z odbiorcami kultury i zachęcić do ponownego zwiedzenia muzeum. Przedmioty – bohaterowie opowieści są pretekstem do historii o szczegółach historycznych, obyczajowych i kulturalnych. Wśród zapomnianych przedmiotów znalazły się: cytra, chanukija, maszyna do pisania, tefilin. Opowieści snują: Katarzyna Bogusz i Paweł Chojnowski, montaż i zdjęcia – Anna Chojnowska. Muzyka w czołówce – Rafał Kmita i Bolesław Rawski.

Mimo, że od 5 maja OSK jest już otwarty dla zwiedzających – przy zachowaniu szczególnych rygorów sanitarnych – realizatorzy nie zakończyli promocji online, realizując materiał do kolejnych odcinków, których w planie jest około dzisięciu łącznie.  Nowe odcinki są emitowane w każdą środę i sobotę. - Zachęcamy do oglądania i komentowania, tym bardziej że każdy trwa zaledwie około 5 minut - zaprasza dyrektor DDK Paweł Chojnowski, który dla filmów udostępnił swój kanał na YouTube.

OSK w Dąbrowie Tarnowskiej zaprasza do odwiedzin tym bardziej, że podczas okresu zawieszenia zmieniono aranżację niektórych pomieszczeń ekspozycyjnych i wzbogacono wystawę na II piętrze o piękne grafiki z I połowy XX w. – dar Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dąbrowskiej.

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje