wtorek, 22 grudnia 2020 22:06

Pedofilia w Kościele. Europoseł Łukasz Kohut: Kadynał Dziwisz powinien zostać wezwany na przesłuchanie

Autor Marzena Gitler
Pedofilia w Kościele. Europoseł Łukasz Kohut: Kadynał Dziwisz powinien zostać wezwany na przesłuchanie

- W Polsce panuje zmowa milczenia wobec pedofilii w Kościele - mówi Łukasz Kohut. - Prokuratura powinna przesłuchać pana arcybiskupa - uważa europoseł.

W poniedziałek 21 grudnia europoseł został przesłuchany jako świadek zawiadamiający w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie. Piszemy o tym tu:

Kraków. Przesłuchanie w sprawie kard. Stanisława Dziwisza
Dziś w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie odbędzie pierwsze przesłuchanie w sprawie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez kard. Stanisława Dziwisza.

Podstawą do złożenie zwiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego ordynariusza Archidiecezji Krakowskiej były fakty, przedstawione w filmie Sekielskich "Don Slanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza". O tym jak przebiegało przesłuchanie rozmawiamy z autorem zawiadomienia - europosłem Łukaszem Kohutem.

Dlaczego prokuratura z urzędu nie wszczęła śledztwa w sprawie ukrywania informacji o pedofilii w Kościele przez kardynała? Czy mechanizm praworządności ma szanse zmienić uwikłany politycznie system sądowiczo-prokuratorski, który zajmuje się sprawami na zamówienie rządzących elit? Jak pogodzić prawo do autonomii z wywieraniem wpływu na respektowanie tzw. eurepejskich wartości? - to tematy, o których rozmawiamy z politykiem Wiosny, który jako jedyny z Polskich posłów w Brukseli podpisał się pod apelem o nieprzyznawanie Małopolsce organizacji Igrzysk Europejskich ze względu na kontrowersyjną uchwałę przeciwko ideologii LGBT.

zobacz też:

Łukasz Kohut: W Unii nie ma miejsca dla stref wolnych od LGBT
51 europosłów pospisało się pod listem do Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich o przeniesienie zaplanowanych w Małopolsce Igrzysk Europejskich. Wśród nich jest Łukasz Kohut. Dlaczego to zrobił i czego oczekuje od samorządów wyjaśnia w rozmowie z naszą redakcją.
Kard. Dziwisz ukrywał pedofilię? Będzie reakcja kurii?
Dziś o godz. 20:30 na kanale TVN24 zostanie wyemitowany szokujacy dokument o kard. Stanisławie Dzwiszu. Autor zarzuca mu tuszowanie pedofilii w Kościele i ukrywanie jej przez Janem Pawłem II oraz nadużycia finansowe.
Kraków. Echa reportażu o ukrywaniu pedofilii przez kard. Dziwisza. Gdzie i kiedy można obejrzeć cały dokument?
Po emisji na antenie TVN24 dokument Marcina Gutowskiego „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” Okręg Krakowski Partii Razem wyszedł z inicjatywą odebrania kardynałowi tytułu honorowego obywatela miasta. Gdzie i kiedy można obejrzeć reportaż?
Kard. Dziwisz utraci tytuł Honorowego Obywatela Libiąża? Są wnioski
Do gminy Libiąż trafiły dwa wnioski o podjęcie działań, które miałyby odebrać tutuł honorowego obywatela Libiąża Stanisławowi Dziwiszowi. Jeden z nich złożyło troje radnych, a drugi mieszkaniec gminy. Czy kardynał utraci tytuł? O reportażu wyemitowanym 9 listopada na kanale TVN24 mówi cała Polska. …
Kraków

Kraków - najnowsze informacje