czwartek, 21 listopada 2019 12:33

Powiat wadowicki: To tu wydarzyła się największa polska katastrofa kolejowa

Autor Anna Piątkowska-Borek
Powiat wadowicki: To tu wydarzyła się największa polska katastrofa kolejowa

W Barwałdzie Średnim (gmina Kalwaria Zebrzydowska) upamiętniono ofiary największej katastrofy kolejowej na ziemiach polskich.

Katastrofa kolejowa w Barwałdzie Średnim to najtragiczniejsza pod względem liczby ofiar śmiertelnych katastrofa kolejowa na polskich ziemiach – przypomina Urząd Miasta Kalwaria Zebrzydowska.

Jak doszło do katastrofy w Barwałdzie Średnim?

Dzisiaj, przy pamiątkowym obelisku upamiętniającym katastrofę kolejową, jaka wydarzyła się w Barwałdzie Średnim 75 lat temu, odbyła się uroczystość. Prof. Andrzej Nowakowski przypomniał to tragiczne wydarzenie

– 24 listopada 1944 roku po godzinie 15:00 na linii kolejowej nr 117 (odcinek Kalwaria Zebrzydowska-Wadowice) około 300 metrów w kierunku wschodnim od obecnego przystanku Barwałd Średni (ten powstał dopiero w 1993 roku) w aktualnym kilometrze 7,323 przepełniony pociąg osobowy relacji Zakopane-Kraków (został skierowany okrężną drogą przez Wadowice-Spytkowice z powodu uszkodzenia przez partyzantów szlaku Kalwaria-Skawina) zderzył się w Barwałdzie czołowo z transportem wojskowym – relacjonuje UM Kalwaria Zebrzydowska.

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka