sobota, 2 stycznia 2021 20:45

"Rozmowy ważne i ważniejsze". Maciej Gdula o protestach: To także gniew na to, co było przed PiS-em

Autor Katarzyna Domagała
"Rozmowy ważne i ważniejsze". Maciej Gdula o protestach: To także gniew na to, co było przed PiS-em

Gościem "Rozmów ważnych i ważniejszych", nowego pasma publicystycznego w portalu Głos24, był dr hab. Maciej Gdula, socjolog, poseł na Sejm z ramienia Lewicy. - Nowy wymiar protestów przecina stare podziały na pół. Pytanie, które będzie nawracać w trakcie i po nich, brzmi: "Jakiej Polski chcemy?" – komentuje poseł.

Po ogłoszeniu słynnego już orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (z dn. 22 października 2020), który uznał, że przerwanie ciąży na skutek stwierdzenia wad letalnych płodu jest niezgodne z konstytucją, na ulice polskich miast wyszły tłumy ludzi, by protestować w obronie wolności. Nie tylko wolności do wyboru dla kobiet, ale przede wszystkim wolności obywatelskiej.

Strajki stały się tematem emocjonującym i gorącym nie tylko ze względu na ich spontaniczny charakter i dużą liczebność. Manifestujący gromadzili się na ulicach mimo obowiązywania rygorystycznych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.

Według wielu komentatorów życia społecznego w Polsce protesty, które obserwowaliśmy w ostatnich dwóch miesiącach, były największymi od czasów strajków w latach 80. Inni twierdzą, że od lat 30 XX w.

Na transparentach manifestantów i w zapowiedziach protestów czytamy: "Idziemy po wszystko. Idziemy po wolność", "Mamy dość!", "To jest rewolucja!".

Czy rzeczywiście mamy do czynienia w Polsce z rewolucją? Przewrotem na miarę naszych czasów i rządów? Co zostawią w polskim społeczeństwie te zrywy obywatelskie? O to m.in. pytamy Macieja Gdulę.

Mamy gigantyczną mobilizację społeczną, bezprecedensową. To jest nowa rzeczywistość, którą my politycy, musimy zrozumieć. Gniew na elity to przede wszystkim gniew na rządzących, ale też na to, jak rzeczywistość wyglądała wcześniej. Nowy wymiar protestów przecina stare podziały na pół. Pytanie, które będzie nawracać w trakcie i po protestach, brzmi: "Jakiej Polski chcemy?" – mówi Maciej Gdula.
Wielotysięczny tłum protestował w Krakowie. Doszło do przepychanek z policją
Tłum protestujących przeciwko najnowszemu orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu aborcji w przypadku wad płodu przeszedł ulicami Krakowa. Pod Jubilatem doszło do starcia z policją. Według wstępnych szacunków w proteście brało udział ok. 10 tys. osób.

Polska

Polska - najnowsze informacje