sobota, 11 lipca 2020 19:57

Siostry Raj na tropie zbrodni, czyli kryminalny duet Joanny Jodełki, jakiego dotąd nie było!

Autor Mirosław Haładyj
Siostry Raj na tropie zbrodni, czyli kryminalny duet Joanny Jodełki, jakiego dotąd nie było!

14 lipca trafi do księgarń „Córka nieboszczyka”, najnowsza powieść Joanny Jodełki ubrana w niebanalne, krwiste postaci oraz okraszona świetnym poczuciem humoru.

Akcja wartko płynącej powieści toczy się w Poznaniu, a jej bohaterem są również – największe w Europie – zbiory masoników. Autorka "Córki nieboszczyka", Joanna Jodełka, jest absolwentką historii sztuki na UAM w Poznaniu. Jej debiutancka powieść Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach (2010) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Pisarka ma w swoim dorobku takie powieści jak: Grzechotka, Kamyk, Kryminalistka i Wariatka za którą otrzymała wyróżnienie na festiwalu „Kryminalna Piła”. Do tematu sztuki autorka powróciła w powieści fantasy Ars Dragonia i wyróżnionej na Warszawskim Festiwalu Kryminału książce 2 miliony za Grunwald. Stworzyła także przewodnik poświęconego zabytkom województwa wielkopolskiego Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom oraz napisanego z okazji stulecia UAM Rektorskiego czeku.

Z poznańską pisarką porozmawialiśmy na temat jej najnowszej powieści.

Pani Joanno, do tej pory pisała pani pojedyncze powieści w konwencji kryminału, ale poruszające tematy bardziej „poważne”. Skąd pomysł na lekką i humorystyczną książkę o siostrach Raj, która w zamierzeniu będzie cyklem?
‌‌– Mroczne miejsca bywają nużące, a psychopaci męczący i co gorsza nudni ze swymi powtarzającymi się wszędzie obsesjami. Postanowiłam na dłuższy czas się z nimi rozstać, o ile nie na zawsze. A poza tym czekałam, aż pojawi się w mojej głowie bohater, bohaterka, z którą będę chciała pobyć dłużej, na co najmniej kilka książek. Myślałam, że to się już nigdy nie zdarzy. Aż tu nagle, ku mojemu zaskoczeniu, pojawiły się aż dwie dziewczyny! I to siostry. Polubiłam je i chętnie z nimi pobędę na kolejne tomy.

Czy następne powieści w serii będą rozbudowywały wątek masoników poznańskich czy poruszą inny równie ciekawy?‌‌
– W każdej z kolejnych książek Siostry Raj zetkną się z innymi dziełami i dziedzinami historii i sztuki. W kolejnej części pod tytułem „Pamiętnik karła” pojawią się cenne rękopisy, a w „Tańcu śmierci” – portrety. Poza tym pewna drogocenna miniatura, która jest częścią spadku sióstr, wystąpi w każdej części. I może coś się wyjaśni ze Świętą Teklą, ale nie będę jeszcze tego zdradzać.

Skąd zainteresowanie masonikami, jaka historia jest z nimi związana?‌‌
– Uwielbiam książki, a te stare, piękne, z ilustracjami… to już całkiem inna historia. Można zwariować od oglądania samych grzbietów, a gdy się je otworzy, to czas przestaje istnieć. Mogę je oglądać godzinami, choć nie jestem w stanie zrozumieć treści. Na masońskie zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej natknęłam się podczas jednego majowego weekendu, który spędzałam z przyjaciółmi w Ciążeniu, gdzie do niedawna znajdowały się zbiory. Najpierw na piętrze pałacu zobaczyłam setki małych drewnianych szufladek, potem całą resztę… Zapamiętałam je na zawsze. Dziś pracownia zbiorów masońskich znajduje się już w Poznaniu.

Stworzyła Pani niebanalne postaci z krwi i kości. W najnowszej książce są to bliźniaczki – Antonina i Konstancja. Skąd pomysł na główne bohaterki?‌‌
– Zobaczyłam kiedyś wywiad w gazecie z bliźniaczkami. Starsze panie w takich samych sukienkach i z identycznymi koczkami na głowie. Nie pamiętam, o czym dokładnie był ten wywiad, ale je zapamiętałam. Nie mam pojęcia, dlaczego niektóre rzeczy zapamiętuję. Z reguły jakieś niecodzienne i kuriozalne. Jakbym miała w głowie oddzielny klaser na ciekawostki. Potem czasami coś z niego wyskakuje i zaczyna żyć własnym życiem.

Czy inspiracją do powieści są konkretne dzieła sztuki, czy może odwrotnie – życie przynosi temat i stosownie do szuka Pani odpowiedniego materiału z dziedziny historii sztuki?
– Inspiruje mnie to, co mnie zaciekawi. W przypadku „2 milionów za Grunwald” były to niezwykłe losy płótna Matejki, które wszyscy znają, a mało kto wie, że było u ojców bernardynów. Losy obrazy były niesamowite i co najmniej warte sensacyjnej powieści, opartej na prawdziwych zdarzeniach. A na piękny portret Świętej Tekli natknęłam się przy pisaniu przewodnika „Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom”. Ten osiemnastowieczny wizerunek wczesnochrześcijańskiej świętej znajduje się w klasztorze w Kole. Gdy już zobaczyłam tę niezwykłą damę, z piórkiem we włosach, misterną, kosztowną biżuterią i elegancką suknią z dekoltem, to ją włożyłam do tego klasera…

SIOSTRY RAJ - kryminalny duet, jakiego dotąd nie było!

Pierwsza część kryminalnego cyklu, którego bohaterkami są przyrodnie siostry: konserwatorka dzieł sztuki Tycjana i charakteryzatorka teatralna Angelina. Poznają się na pogrzebie ojca, bibliotekarza z Pracowni Zbiorów Masońskich. Ekscentryczna ciotka jako jedyna wątpi, że ich ojciec zmarł śmiercią naturalną. Podejrzani są wszyscy: stary antykwariusz, kolekcjoner masoników, brat naukowiec, właścicielka sklepu ezoterycznego, kuzynki bliźniaczki, młoda instagramerka, a nawet ogrodnik.

Mimo pierwotnej niechęci siostry zmuszone są jednak rozpocząć własne śledztwo. Stawką jest nie tylko dotarcie do prawdy, ale też odnalezienie cennego miniaturowego portretu. Czas nagli… ginie kolejna osoba, a w śledztwo wplątuje się nadużywający alkoholu ekspolicjant Jarota.

Czarujący – a przy tym lekko zwariowany – kryminał ze sztuką w tle. To najlepszy pomysł na weekend! Bierz, czytaj i rozruszaj przeponę!
Robert Małecki
Córka nieboszczyka. Siostry Raj. Tom 1
Książka Córka nieboszczyka. Siostry Raj. Tom 1 autorstwa Jodełka Joanna , dostępna w Sklepie EMPIK.COM w cenie 29,49 zł . Przeczytaj recenzję Córka nieboszczyka. Siostry Raj. Tom 1. Zamów dostawę do dowolnego salonu i zapłać przy odbiorze! \r

Fot. i info pochodzą od wydawcy

Dobra książka

Dobra książka - najnowsze informacje

Rozrywka