poniedziałek, 10 maja 2021 09:30

Tarnów. Ruszają konsultacje w sprawie „kobiecych” ulic. Propozycji jest wiele

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. Ruszają konsultacje w sprawie „kobiecych” ulic. Propozycji jest wiele

To czas, w którym każdy tarnowianin może wyrazić swoją opinię. Do konsultacji społecznych przyjęte zostały propozycje nadania nowych nazw dla 23 ulic, dwóch skwerów i jednego ronda. Te mają być "kobiece".

Najwięcej bezimiennych ulic znajduje się w Krzyżu. Zgodnie z propozycjami przyjętymi przez przez komisję Rady Miejskiej w Tarnowie zajmującej się nazewnictwem ulic i placów, sześć tamtejszych ulic mogłoby zostać nazwane nazwiskami Wiktorii Boruch-Olszówki, Kory Jackowskiej, Miry Kubasińskiej, Zofii Czerwińskiej, Danuty Szaflarskiej oraz Papuszy.

Kolejne dwie propozycje – ulica Barbary Marianowskiej oraz Marii Kaczyńskiej, dotyczą Rzędzina. W Zabłociu nowe nazwy otrzymają trzy ulice. W propozycjach nazw pojawiły się nazwiska Klementyny z Czartoryskich Sanguszkowej, Wisławy Szymborskiej oraz Julii Hartwig.

Obok ulicy Wojska Polskiego zjazd do TOSIR-u ma nosić imię i nazwisko Marii Kusion-Pokorny. W Strefie Aktywności Gospodarczej „Mechaniczne” jedna z dróg może nosić nazwę Izabeli Jarugi-Nowackiej, a w SAG-u „Piaskówka” – Marii Drozd. Pojawiła się także propozycja, zgodnie z którą uliczka obok BP przy ul. Pułaskiego może nosić nazwę Doroty Kłuszyńskiej. W Chyszowie pojawi się ulica Pauliny Chrzanowskiej.

Tarnów. Szczepienia trwają. „Zainteresowanie mieszkańców jest bardzo duże”
Punkt Szczepień Powszechnych, znajdujący się w Hali Sportowo-Widowiskowej Pałacu Młodzieży w Tarnowie działa od 28 kwietnia. Jak informują władze miasta, zainteresowanie szczepieniami mieszkańców jest bardzo duże.

W niedalekim sąsiedztwie ulicy Kąpielowej nowe nazwy mogą dostać dwie drogi – radni proponują Józefę Kantorównę i Stefanię Łącką. W Koszycach natomiast jedna ulica może nosić imię Julii Wiśniowskiej. W Mościcach swoje ulice mogą mieć: Aleksandra Piłsudska, Waleria Wypiór oraz Halina Poświatowska. Jest także propozycja, by w okolicach Areny Jaskółka Tarnów jedna z dróg upamiętniała postać Agaty Mróz-Olszewskiej.

Są także propozycje nazwania dwóch skwerów: Ireny Sendlerowej – skwer obok ulicy Waryńskiego i Bóżnic i  Debory Wechsler - skwer obok ul. Szerokiej i Bernardyńskiej.

Natomiast rondo przy wjeździe do Tarnowa (u zbiegu ulicy Wilczej i drogi stanowiącej dojazd do A4) miałoby nazywać się rondem Praw Kobiet.

"Kobiece" nazwy ulic, skwerów i ronda to propozycja z okazji obchodzonego w Tarnowie Roku Kobiet. Pojawiły się one w debatach publicznych i w kontekście różnych rocznic. Wnioski zgłaszali radni, rady osiedli i inne stowarzyszenia. Patronki były konsultowane z rodzinami i z mieszkańcami danych osiedli.

- Opinie i wnioski dotyczące propozycji nazwania ulic, skwerów i ronda prosimy kierować do Wydziału Geodezji i Nieruchomości, ul Nowa 3, 33-100 Tarnów lub drogą elektroniczną na adres: w.geodezji@umt.tarnow.pl w terminie do dnia 27 maja 2021 - informuje samorząd.

fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje