piątek, 12 stycznia 2024 09:42

Tomasz Dzieciątkowski: "Pandemia nie wygasła, a nowy rząd musi naprawić błędy PiS"

Autor Katarzyna Domagała
Tomasz Dzieciątkowski: "Pandemia nie wygasła, a nowy rząd musi naprawić błędy PiS"

- Pandemia nie wygasła, a maseczki wciąż zalecam nosić. Ponadto, apeluję do nowego rządu o podjęcie działań naprawczych po starej ekipie, choćby w kwestii testowania czy szczepionek - mówi w rozmowie z Głos24 dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog, mikrobiolog, dr hab. nauk medycznych.

W mediach coraz mniej informacji na temat pandemii COVID-19. Co prawda znajdziemy wzmianki o nowych objawach czy tzw. long covid, jednak nie śledzimy już z wielkimi emocjami codziennych statystyk zakażeń i zgonów podawanych przez Ministerstwo Zdrowia. Pandemia jednak nie wygasła. Wciąż trwa i rodzi nowe problemy. O ich źródła i rozwiązania pytamy dr. hab. Tomasza Dzieciątkowskiego.

Pandemia nie wygasła

Wirusolog w rozmowie podkreślił, że stan pandemii COVID-19 wciąż obowiązuje.

Pandemia jako taka nie wygasła, dlatego że jedyną osobą, która władna  jest odwołać pandemię, jest Dyrektor Generalny WHO, a do tej pory tego nie zrobił – tłumaczy dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Mniej informacji w mediach

W ostatnich miesiącach zauważalny jest spadek ilości informacji medialnych dot. COVID-19. Tomasz Dzieciątkowski wiąże to z dwoma wydarzeniami: globalnie – z trwającą wojną w Ukrainie, w Polsce – z sytuacją dotyczącą wyborów i zmiany rządu.

Zaniechane masowe testowania za rządów PiS

Tomasz Dzieciątkowski wypowiedział się również w sprawie zmniejszenia liczby wykonywanych testów na COVID-19 w ostatnich miesiącach. Podkreślił, że powodem jest działanie rządu.

Około półtora roku temu były premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że wygrywamy z pandemią. W związku z tym zaniechano masowego testowania – tłumaczy ekspert.

Nowa władza ma naprawić błędy PiS

Według Tomasza Dzieciątkowskiego przed nowymi władzami stoi poważne wyzwanie naprawienia błędów poprzedniej ekipy rządzącej.

W pierwszej kolejności oczekiwałbym dogadania się z jedną z firm farmaceutycznych, z którą ostatnia ekipa poszła na przysłowiowe noże. To producent szczepionek mRNA, do tej pory najbardziej skutecznych. To również producent leku – tłumaczy specjalista.

Dodaje także, że nowa władza powinna znacznie lepiej informować społeczeństwo o działaniach związanych z wciąż trwającą pandemią oraz zwiększyć testowanie.


Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski - wirusolog, mikrobiolog, diagnosta laboratoryjny. Doktor habilitowany nauk medycznych, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz wykładowca Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie. Autor ponad 100 prac indeksowanych w Web of Science, poświęconych przede wszystkim problematyce zakażeń wirusowych oraz diagnostyce molekularnej, współautor podręczników m.in.: „Mikrobiologia lekarska" (2014), „Choroby wirusowe w praktyce klinicznej" (2017), „Zapobieganie i leczenie zakażeń szpitalnych w onkologii" (2018) czy monografii „Koronawirus SARS-CoV-2 – zagrożenie dla współczesnego świata” (2020) i „Bezpieczeństwo personelu medycznego w dobie COVID-19 według zasad EBM” (2021).

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka