niedziela, 27 lutego 2022 23:49

Po raz pierwszy w historii UE kupi broń ofensywną. Zrobi to dla Ukrainy

Autor Marzena Gitler
Po raz pierwszy w historii UE kupi broń ofensywną. Zrobi to dla Ukrainy

Bezprecedensowa decyzja Komisji Europejskiej. Unia Europejska po raz pierwszy w historii kupi broń ofensywną. Zrobi to dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. "Respect!" - skomentował europoseł Adam Jarubas.

"Zwiększamy nasze wsparcie dla Ukrainy.  Po raz pierwszy UE sfinansuje zakup i dostawę broni i sprzętu do atakowanego kraju. Wzmacniamy także nasze sankcje wobec Kremla" - poinformowała na Twitterze Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

"UE po raz pierwszy w historii dofinansuje zakup uzbrojenia dla walczącej Ukrainy. Respect!" - skomentował europoseł Adam Jarubas.

Według doniesień Reutersa, KE chce przeznaczyć 450 milionów euro na dozbrojenie ukraińskiej armii.

Oprócz bezprecedensowej decyzji Komisji Europejskiej o zakupie broni ofensywnej von der Leyen zapowiedziała kolejne sankcje. To zamknięcie przestrzeni powietrznej UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. - Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców oligarchów - wyjaśniła szefowa KE.

Zamknięte zostaną media rosyjskie emitujące na terenie Uni. - Po drugie, zakazujemy machiny medialnej Kremla w UE. Państwowe (media) Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwiać wojnę Putina. Opracowujemy narzędzia do zakazania ich toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie - stwierdziła przewodnicząca KE.

Zapowiedziała też prace nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na unijnych rynkach.

- Putin wkroczył na ścieżkę mającą na celu zniszczenie Ukrainy. Ale to, co w rzeczywistości robi, to niszczy także przyszłość jego własnego kraju - oceniła von der Leyen.

fot. Tt Ursula von der Leyen

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje