środa, 8 września 2021 11:45

Wieliczka. Strażacy wciąż szacują straty w zalanej komendzie. Co zostało zniszczone?

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Strażacy wciąż szacują straty w zalanej komendzie. Co zostało zniszczone?

Wieliccy strażacy znów zmagali się z podtopieniami, które zagrażały ich komendzie. Jednostka nadal liczy straty po poprzedniej wielkiej ulewie, które przeszła przez powiat wielicki miesiąc temu. Co zostało zniszczone i dlaczego tak długo trwa szacowanie strat wyjaśnia kpt. Bartosz Kłosowicz, Naczelnik Wydziału ds. Operacyjno-Szkoleniowych KP PSP w Wieliczce.

Nie minął miesiąc od olbrzymiej ulewy, która przeszła przez powiat wielicki na początku sierpnia, a już mieszkańcy i strażacy zmagali się z kolejnymi poważnymi podtopieniami, które miały miejsce z 31 sierpnia na 1 września. Były one jednak trochę mniejsze, niż poprzednie.

powódź PSP Wieliczka
Wieliczka. Woda znów zagrażała wielkiej PSP - fot. Powiat Wielicki

Przypomnijmy, w ulewie, która przeszła przez powiat wielicki z 5 na 6 sierpnia ucierpiała najbardziej sama komenda PSP. Duże zniszczenia powstały też w niedawno otwartym parku na Stoku pod Baranem.

W Wieliczce najbardziej zagrożone - tak jak poprzednio - były okolice samej siedziby Komendy Powiatowej Straży Pożarnej. W czasie poprzednich intensywnych opadów z 5 na 6 sierpnia, budynek uległ zalaniu, a strażacy nawet nie zdołali ewakuować z niego wyposażenia.  - Cały czas w jakiś sposób staramy się we własnym we własnym zakresie tę naszą komendę zabezpieczyć. Wczoraj opady były tak intensywne, że znów mieliśmy pełne ręce roboty, ale też udało się nam w jakimś stopniu ją uratować - mówi kpt. Bartosz Kłosowicz, Naczelnik Wydziału ds. Operacyjno-Szkoleniowych KP PSP w Wieliczce.

W sprawie kolejnego zalania siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce z komendantem powiatowym PSP w Wieliczce mł. bryg. Leszkiem Kasińskim spotkał się od razu starosta wielicki Adam Kociołek.

powódź Wieliczka PSP
Wieliczka. Starosta z komendantem w miejscy wystąpienia podtopień obok komendy PSP - fot. Powiat Wielicki

Straty są ogromne

Jednostka wciąż liczy straty po pierwszym zalaniu. A już wiadomo, że będą ogromne. Niektóre cenne sprzęty czy ubrania trzeba będzie po prostu wyrzucić i wymienić na nowe, a pomieszczenia czeka gruntowny remont, bo do przeprowadzki do nowej siedziby komendy, która już powstaje przy ul. Powstania Styczniowego w Wieliczce jeszcze daleko.

W zalanej kotłowni zniszczeniu uległo wyposażenie. Obecnie trwają oględziny i ocena możliwości naprawy kotła grzewczego i innego sprzętu, który zniszczyła woda.

Zalana została też serwerownia i aby zachować możliwość pracy w komendzie, została zorganizowana w pomieszczeniu zastępczym.

W zalanych pomieszczeniach znajdowała się stacja serwisowa aparatów ochrony układu oddechowego - OUO (to specjalistyczny sprzęt m.in. komputery, urządzenie do testowania aparatów powietrznych i masek, suszarka i  myjka do masek oraz sprężarka). Stacja serwisowa OUO jest jedną z kilku na terenie województwa małopolskiego i w tym momencie sprzęt OUO serwisowany jest w pozostałych, wyznaczonych punktach w województwie. Natomiast nabijanie butli do aparatów OUO odbywa się w zlokalizowanych na terenie powiatu jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych w Kłaju i Niepołomicach.

Zniszczona została też szatnia załogi - całkowitemu zniszczeniu uległa część umundurowania wielickich strażaków (m.in. ubrania koszarowe, bojowe, buty specjalne i koszarowe). Szatnia załogi została teraz przeniesiona do pomieszczeń na wyższych kondygnacjach.

Wymiany wymaga też instalacja elektryczna w całej kondygnacji podziemnej.

W czasie powodzi stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wieliczce (SKKP). SKKP zgodnie z procedurami zostało przeniesione w miejsce zastępcze (do siedziby jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłaju) na czas usunięcia skutków zalania i dopiero od 2 września powróciło do siedziby KP PSP w Wieliczce.

Wody było tak dużo, że zalała nawet pomieszczenia biurowe na parterze, gdzie zniszczeniu uległ parkiet oraz panele. - Komenda jako urząd cały czas funkcjonuje i obsługuje petentów. W zalanych pomieszczeniach cały czas pracują osuszacze – informuje st. kpt. Robert Ulman, oficer prasowy wielickiej komendy.

Jednostka zgłosiła już szkodę do ubezpieczyciela. - Do ubezpieczyciela została zgłoszona szkoda wraz z przesłaniem wymaganych dokumentów, odbyła się wizyta rzeczoznawcy ubezpieczeniowego i w dalszym ciągu czekamy na ekspertyzy i oszacowanie kosztów naprawy lub wymiany sprzętu elektronicznego i specjalistycznego – tłumaczy rzecznik.

Zalany sprzęt elektroniczny oraz specjalistyczny został przesłany firmom do oceny możliwości jego naprawy lub oszacowania kosztów naprawy albo zakupu nowego.

- Pomoc w usuwania skutków zalania uzyskaliśmy od Starostwa Powiatowego w Wieliczce, Komendy Wojewódzkiej PSP Krakowie, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, Kopalni Soli Wieliczka oraz jednostek OSP z terenu powiatu wielickiego – podkreśla st. kpt. Robert Ulman.

fot. KP PSP Wieliczka, Powiat Wielicki

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje