niedziela, 16 maja 2021 12:00

Wojnicz. Kilkaset worków ze śmieciami – tak zakończyła się akcja sprzątania brzegów Dunajca

Autor Aleksandra Tokarz
Wojnicz. Kilkaset worków ze śmieciami – tak zakończyła się akcja sprzątania brzegów Dunajca

- Problem zaśmiecania brzegów rzek i zbiorników wodnych jest nadal bardzo poważny. Mamy jednak nadzieję, że poprzez takie jak te działania i przy współpracy innych organizacji oraz instytucji, przyczyniamy się do poprawy stanu czystości naszych wód oraz uwrażliwiania społeczeństwa w kwestii ochrony zasobów środowiska naturalnego  – mówi Tadeusz Mazur, prezes wojnickiego oddziału Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Tarnowie. Akcja sprzątania brzegów Dunajca zakończyła się zebraniem kilkuset worków śmieci.

W akcję zaangażowało się kilkudziesięciu mieszkańców gminy Wojnicz. Sprzątanie przebiegało na trzech odcinkach rzeki – w miejscowościach Isep, Łukanowice i Wielka Wieś. W ciągu kilku godzin udało się zabrać w sumie ponad 200 worków wypełnionych po brzegi śmieciami.

A w nich znalazły się między innymi butelki, puszki, ale też opony, baseny ogrodowe, wiadra, beczki, odpady po remontach budowlanych, słoiki czy nieotwarte konserwy.

Tarnów włączył się w kampanię LGBT+ja. Kuria komentuje: „Sprzeciwiamy się i domagamy się zaniechania tych działań”
Wiadomości Tarnów. Tarnów włączył się w kampanię “LGBT+ja”. Kuria i instytucje diecezjalne sprzeciwiają się: “Domagamy się zaniechania tych działań”.

Głównym organizatorem sprzątania był Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Tarnowie Koło nr 21 Wojnicz. W akcję zaangażował się też Urząd Miejski w Wojniczu, Stowarzyszenie „Wiklina” Przyjazny Isep, Stowarzyszenie Łukanowice „Aktywni Razem”, GOK w Wojniczu, sołtysi Ispu i Łukanowic oraz wolontariusze z sołectw Isep i Łukanowice.

Sprzątanie zakończyło się wspólną biesiadą przy ognisku.

- Akcja sprzątania Dunajca miała na calu wspólne zadbanie o estetykę jego okolic i ochronę środowiska. Była to również wspaniała okazja do edukacji naszych najmłodszych mieszkańców gminy. Biorąc udział w takich akcjach, dzieci uczą się, że trzeba dbać o przyrodę i otaczające nas środowisko, a także, że śmieci należy wyrzucać do koszatłumaczy Tadeusz Bąk, burmistrz Wojnicza.

inf./fot. UMiG Wojnicz

Ekologia - najnowsze informacje