piątek, 17 stycznia 2020 15:22

Zagrali na rekord, czyli WOŚP w powiecie gorlickim

Autor Marzena Gitler
Zagrali na rekord, czyli WOŚP w powiecie gorlickim

174 901,04 zł takie jest wstępne podsumowanie zbiórki gorlickiego sztabu WOŚP. Podobnie jak w ubiegłym roku, Gorlice „zagrały” z Bobową, Ropicą Polską i Szymbarkiem. W powiecie gorlickim w sumie kwestowało blisko 200 wolontariuszy. 48 kwestowało w Bieczu, gdzie ubiegłoroczna kwotę przekroczono o 50%.

Tradycyjnie już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gorlicach rozpoczął się rajdem turystycznym. Dużo pozytywnych emocji dał uczestnikom i widzom zorganizowany przez fanów motoryzacji Gorlicki Kręciołek.

Podobały się zwłaszcza jazdy pokazowe, w których każdy mógł poczuć się jak rajdowiec, jadąc z Mistrzem Polski Maciejem Serafinem czy pokazy grupy motocyklowej. Strzałem w dziesiątkę okazał się też I Gorlicki Wyścig Kosiarek, w którym mistrzem został Mieczysław Galant.

Siedziba gorlickiego sztabu WOŚP mieściła się w Miejskim Zespole Szkół nr 1. Tu też było najwięcej imprez w ramach finału akcji. Można było spalić poświąteczne kalorie w wielkoorkiestrowym maratonie fitness, a dodatkowo zrobić szereg badań profilaktycznych - zbadać wzrok, poziom cholesterolu, cukru, ciśnienie i zasięgnąć bezpłatnych konsultacji ortopedycznych.

O godz. 9:30 i 10:30 na lodowisku odbyła się orkiestrowa ślizgawka. Równolegle – o godz. 10:00 na Krytej Pływalni „Fala” rozpoczęły się zawody pływackie, zaś na balkonie hali sportowej można było spróbować swoich sił w strzelaniu z broni pneumatycznej.

O godz. 14:00 spod hali sportowej wystartowała "Orkiestrowa Piątka", zorganizowana przez Gorlicką Grupę Biegową.

Artystyczną część tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęły występy grup tanecznych Młodzieżowego Domu Kultury, Gorlickiego Centrum Kultury oraz Studia Tańca Destino. Na scenie w hali sportowej zaprezentowali się też podopieczni pracowni muzycznych GCK i MDK. Zgromadzeni mogli wysłuchać koncertów grupy Rush oraz Trick Beck. 28 Finał WOŚP zakończyło tradycyjne Światełko do Nieba. W przerwach pomiędzy wydarzeniami i do końca imprezy trwały licytacja orkiestrowych gadżetów oraz podarunków od sponsorów.  Podobnie jak w zeszłym roku, wylicytować można było atrakcyjne gadżety i wyjątkowe okazje np. dzień z burmistrzem Rafałem Kuklą, który ostatecznie zdobył 360 zł, koszulkę z podpisem Rafała Sonika za 220 zł, czy złote gitarę z autografami grupy KAT, za którą zaoferowano 830 zł.

28. Finał WOŚP w odbył się też w gminie Gorlice. W Szymbarku, w Szkole Podstawowej odbyły się m.in. zawody sportowe. W kasztelu odbył się Koncert Gorących Serc. W pięknym kolędowym programie wystąpiła Kantylena z solistami i zespołem muzycznym. W Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowali nauczyciele, przy pomocy Ośrodka Kultury Gminy Gorlice oraz Grupy Aktywni Górą.  

Wydarzenie wzbogaciły występy grup działających przy Ośrodku Kultury Gminy Gorlice: grupy tanecznej z filii w Ropicy Polskiej oraz Mażoretek Domino z Dominikowic. Pięknie koncertowała również Orkiestra Dęta OSP Dominikowice. Mażoretki DOMINO z Dominikowic wystąpiły także na Finale WOŚP w Bobowej, który odbył się tam już po raz siódmy. Po południu wolontariusze i darczyńcy spotkali się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. S. Staszica w Bobowej, gdzie od godz. 15.30 odbywał się program artystyczny.

Na scenie zaprezentowali się uczniowie i podopieczni z szkół i przedszkoli z terenu całej gminy. Pieniądze zbierali też uczniowie bobowskich szkół średnich, którzy zapraszali do skorzystania z ich umiejętności. Można było na przykład skorzystać z usług fryzjerskich. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska gastronomiczne oraz komputery i roboty.

W Bieczu 28 Finał WOŚP odbywały się w kinie Farys, na hali sportowej oraz na rynku. W kinie Farys najmłodsze dzieci zabawiała grupa animacyjna Ag-Raf-Ka, która przygotowała wiele atrakcji: bańki mydlane, chustę animacyjną, zabawy taneczne przy muzyce w kolorowych promieniach świetlnych przebijających się przez delikatny dym, czy szalony pociąg z przeszkodą. Do kina zawitał również gość specjalny – bałwan Olaf, który zachwycił dzieciaki, co widać było na ich twarzach.

Po południu scena zadrżała od wielkiej dawki głośnej muzyki połączonej z energicznymi występami sekcji tańca nowoczesnego, profesjonalnie przygotowanymi przez instruktor Monikę Wacek. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiły wszystkie grupy działające przy BCK: Extra Power, Boom Box, Breaking Point, Black Squad, grupa poczatkująca, która zaczęła pracę w tym roku szkolnym oraz Extra Power.

Od godz. 14:00 wydarzenia towarzyszące tegorocznej Orkiestrze przeniosły się na halę sportową, gdzie blok sportowy przygotowali opiekunowie i podopieczni KS „Podhalanin” Biecz. W pojedynku piłkarskim zmierzyli się młodzi zawodnicy KS „Podhalanin” Biecz oraz UKS „Szóstka” Jasło, prezentując wysoki poziom gry i dostarczając wielu emocji.

Od godz. 16 na głównej scenie 28. Bieckiego Finału WOŚP na rynku mocne brzmienie zaprezentowały zespoły: New Time, Robertoo, Live Effect, Blant, a na zakończenie w stylu disco polo zagrało Pragnienie Miłości.

Przed godziną 20:00 na scenie pojawili się wszyscy bieccy wolontariusze 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Słowa uznania i podziękowania za ich zaangażowanie w imieniu swoim oraz burmistrza Biecza wyraził Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu Grzegorz Nosal. Wolontariusze, którzy zebrali najwięcej pieniędzy zostali nagrodzeni upominkami.

Punktem kulminacyjnym imprezy było oczywiście Światełko do Nieba, czyli widowiskowy pokaz sztucznych ogni.

Podczas Finału WOŚP  w Bieczu nie zabrakło wydarzeń towarzyszących, w których można było uczestniczyć po uprzednim wrzuceniu datku do puszki. W holu ratusza harcerze z 18. Drużyny Starszoharcerskiej Fenix z Biecza przeprowadzili pokaz ratownictwa medycznego, natomiast Muzeum Ziemi Bieckiej udostępniło do zwiedzania obiekty muzealne oraz turmę katowską. Wytrwali mogli wejść na taras widokowy wieży ratuszowej, a głodni posilić się kiełbaskami z grilla serwowanymi przez bieckich strażaków.

W sumie podczas 28. Finału WOŚP w Bieczu zebrano 27 767,12 zł plus datki w 15 obcych walutach (27,07 euro, 71 lej rumuńskich, 140 forintów węgierskich, 0,09 funtów brytyjskich, 3 korony czeskie, 7 hrywien ukraińskich, 50 koron norweskich, 50 dolarów kanadyjskich, 10,5 kun chorwackich, 5 dolarów australijskich, 5 franków szwajcarskich, 1 koronę duńską, 10 stotinek bułgarskich, 100 lek albańskich oraz 1 dolar amerykański). To blisko o ponad 9 tysięcy złotych więcej niż w 2019 roku!

Marzena Gitler, Fot. Bogdan Malesza/ UG Gorlice, UM Gorlice, OK Biecz

Gorlice - najnowsze informacje