poniedziałek, 25 stycznia 2021 16:06

Kraków. Łukasz Maślona: "Apelujemy o otwarcie parku im. Jalu Kurka dla mieszkańców!"

Autor Marzena Gitler
Kraków. Łukasz Maślona: "Apelujemy o otwarcie parku im. Jalu Kurka dla mieszkańców!"

W Krakowie trwa zbieranie podpisów pod petycją o przekazanie Parku Jalu Kurka mieszkańcom. Od 2014 roku park przejęli krakowscy salwatorianie i zamknęli na cztery spusty. Czy uda się to zmienić? - Apelujemy o otwarcie parku Jalu Kurka dla mieszkańców - mówi radny Łukasz Maślona.

Dlaczego teraz pojawiła się petycja? Czy miasto może coś zrobić, aby ta enklawa zieleni na mapie Krakowa znów służyła wszystkim mieszkańcom Krakowa - o tym rozmawiamy z radnym Łukaszem Maśloną z Klubu Kraków dla Mieszkańców i Stowarzyszenia Funkcja Miasto.

Jak może wygladać park, gdy już zostanie otwarty? Dlaczego warto zabiegać o jego przejęcie przez miasto Kraków? Jak włączyć się w tę akcję - to pytania, na które odpowiedzi padają w naszej rozmowie.

Petycja Park Jalu Kurka dla Mieszkańców

"Kraków, styczeń 2021 r.

Prowincja Polska Towarzystwa Boskiego Zbawiciela

Prezydent prof. Jacek Majchrowski

My, niżej podpisani, obywatelki i obywatele miasta Krakowa, apelujemy o otwarcie parku Jalu Kurka dla mieszkańców. Szczególnie teraz, w obliczu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, dostęp do zieleni, drzew, świeżego powietrza i natury będzie niezwykle istotny dla wszystkich krakowianek i krakowian, niejednokrotnie powracających do zdrowia po przebytej chorobie i okresie zamknięcia we własnych mieszkaniach i domach.

Wzywamy władze zakonu Towarzystwa Boskiego Zbawiciela, ale też władze miasta Krakowa do natychmiastowego podjęcia rozmów, których celem będzie udostępnienie parku do użytku mieszkańców. Liczymy na postawę opierającą się na dbałości o dobro, jakim jest ludzkie zdrowie i życie, bez względu na to, jakie są osobiste przekonania każdej ze stron tej patowej sytuacji. Z niepokojem obserwujemy trwające już długie lata nieporozumienia na tym tle między zakonem Salwatorian a władzami samorządowymi, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich doniesień lokalnych mediów świadczących o braku umiejętności wypracowania kompromisu. Wierzymy, że zwycięży rozsądek i troska o dobro krakowianek i krakowian. A park, który kiedyś służył już mieszkańcom naszego miasta, będzie mógł ponownie zostać otwarty dla ludzi.

Z poważaniem,

Mieszkańcy Krakowa"

Petycję można podpisać na stronie: https://www.petycjeonline.com/park_jalu_kurka_dla_mieszkancow

zobacz też:

Zakonnikom „kasa musi się zgadzać”
10 mln zł. I to przy wywłaszczeniu. Bo 10 mln zł za park Jalu Kurka to dla zakonu Salwatorianów za mało. Żądają ponad 11 mln zł. W imię Chrystusa i chrześcijańskiej miłości bliźnich.
Kraków. Dominik Jaśkowiec o przekazaniu kościoła Kurii: “Powinniśmy zamienić się złotówka do złotówki”
- Moja propozycja jest taka, aby kuria i miasto zamieniły się nieruchomościami - mówi Dominik Jaśkowiec. Przewodniczący Rady Miasta ma pomysł jak przekonać kurię, by bez straty dla budżetu miasta przejęła kościół. Zobacz naszą rozmowę.
Kraków. Będzie nowy projekt Parku przy Karmelickiej. Ma być większy!
Zakończyły się konsultacje społeczne projektu Park przy Karmelickiej. Czego chcą mieszkańcy, którzy wzięli udział w konsultacjach mówi Natalia Nazim inicjatorka projektu w Budżecie Obywatelskim Krakowa.
Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje