sobota, 15 stycznia 2022 10:50

Kraków świętuje 153. urodziny Stanisława Wyspiańskiego! M.in. bilety do muzeum za 5 zł

Autor Mirosław Haładyj
Kraków świętuje 153. urodziny Stanisława Wyspiańskiego! M.in. bilety do muzeum za 5 zł

Z okazji 153. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego Muzeum Narodowe i Muzeum Krakowa zapraszają do udziału w wydarzeniach poświęconych artyście.

Z okazji 153. urodzin Stanisława Wyspiańskiego Kraków przygotował wydarzenia poświęcone twórcy "Wesela".

15 stycznia w Sukiennicach (godz. 12.00 – 15.00) można wejście do zamkniętej części, czyli na balkon od strony ul. św. Jana i wziąć udział w spotkaniu poświęconym Wyspiańskiemu. Warto wspomnieć, że to z tego miejsca można zobaczyć bazylikę mariacką dokładnie tak, jak uwiecznił ją w 1905 roku Wyspiański na obrazie „Kościół Panny Maryi”.

W sobotę bilety do otwartego w grudniu Muzeum Wyspiańskiego będą kosztować jedynie 5 zł. Limit osób przebywających równocześnie w budynku wynosi 25. O 18:00 w muzeum odbędzie się spotkanie z pisarką Moniką Sliwińską.

– Urodził się w Krakowie. Tutaj zawsze wracał, założył rodzinę, tworzył i zmarł. Czy Stanisław Wyspiański kochał Kraków? Z wzajemnością czy bez? A może „w ogóle na Kraków ludzi szkoda”? O zmaganiach Wyspiańskiego z rodzinnym miastem początku XX wieku porozmawiamy z pisarką Moniką Śliwińską w kontekście jej książek. Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtusik

– czytamy na stronie Muzeum Wyspiańskiego.

Z kolei o 18:00 w przestrzeni w sposób szczególny związanej z osobą Stanisława Wyspiańskiego, czyli w Rydlówce odbędzie się spotkanie literackie poświęcone wpływowi artysty na współczesną literaturę i sztukę.

– Przekonani, że Wyspiański w wielu aspektach nadal inspiruje i wyznacza nowe tropy dla współczesności, a jego przenikliwy ogład świata może być doskonałą kliszą do patrzenia w przyszłość zaprosiliśmy do dyskusji pisarza Radka Raka, historyczkę literatury profesor Annę Czabanowską-Wróbel i filozofa Piotra Augustyniaka. Tego wieczoru wystąpi również perkusistka Żaneta Seweryn, która tym razem zagra na cymbałach

– czytamy na stronie Muzeum Krakowa.

W tym wydarzeniu można wziąć także udział online.

Inf.: Muzeum Narodowe, Muzeum Krakowa
Fot.: UM Kraków

Czytaj również:

“Mijając ją pluły jej pod nogi, inne pokazując sobie palcami mówiły głośno: «To ta małpa...” Kim były panny z “Wesela”?
Monika Śliwińska, autorka biografii Wyspiańskiego w swoim najnowszej reportażu, zatytułowanym “Panny z Wesela” opowiada o Annie, Jadwidze i Marii Mikołajczykównach, które Wyspiański unieśmiertelnił w swoim “Weselu”.
Kraków

Kraków - najnowsze informacje