środa, 9 lutego 2022 15:30

Który wariant koronawirusa najdłużej utrzymuje się na przedmiotach? Mamy odpowiedź

Autor Katarzyna Jamróz
Który wariant koronawirusa najdłużej utrzymuje się na przedmiotach? Mamy odpowiedź

Japońscy naukowcy zbadali, który z wariantów koronawirusa najdłużej utrzymuje się na przedmiotach. W przeprowadzonych badaniach zwyciężył Omikron. Badacze informują, że może być to jeden z powodów, dla których ten wariant jest najbardziej zakaźny.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową, ale zastrzega, że do zakażenia nim może dojść także po dotknięciu gołymi dłońmi okolic oczu, ust czy nosa, którymi wcześniej dotknęliśmy przedmiotów używanych przez osobę zakażoną. Dlatego warto pamiętać o częstym myciu i dezynfekcji rąk.

Mimo, że najczęściej do zarażenia dochodzi przez kontakt z osobą zakażoną, to badania, które zostały przeprowadzone przez naukowców wykazały, że najdłużej utrzymującym się wariantem koronawirusa na powierzchni przedmiotów jest Omikron.

Jak długo utrzymuje się na przedmiotach?

Naukowcy z Japonii podkreślają, że są to wstępne obserwacje, które nie zostały jeszcze zrecenzowane. Prace prowadzone były w sterylnych warunkach laboratoryjnych, dlatego wyniki badań mogą być zawyżone, ponieważ w warunkach rzeczywistych, wirus może przetrwać nieco krócej. Jak informują eksperci, badania wymagają dalszej analizy.

Ich celem było sprawdzenie jak długo wirus SARS-CoV-2 może przetrwać na skórze i na plastiku. Jest to pierwsze badanie, które uwzględniło wszystkie dotychczasowe warianty koronawirusa. Zbadano różnice w przeżywalności między oryginalnym szczepem wirusa z Wuhan, a kolejnymi wariantami: Alfa, Beta, Gamma, Delta i Omikron.

Naukowcy donoszą, że nowe warianty SARS-CoV-2 są w stanie przetrwać na skórze i plastiku ponad dwukrotnie dłużej niż oryginalny szczep z Wuhan. Warto wspomnieć o tym, że wariant Omikron przetrwał na plastiku 193.5 godziny, a na skórze 21.1 godziny.

Dezynfekcja, dezynfekcja, dezynfekcja...

Naukowcy mają dobrą wiadomość, ponieważ z ich analiz wynika, że ​​wszystkie warianty wydały się być równie wrażliwe na środki dezynfekujące na bazie alkoholu. Dlatego w świetle tych ustaleń tym bardziej warto pamiętać o częstym myciu rąk i ich dezynfekcji. Odpowiednia higiena to sposób, który może chronić również przed innymi wirusami.

Inf.: theconversation.com, medonet.pl

Fot.: Ilustracyjne

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje