poniedziałek, 16 września 2019 10:50

Medycyna przyszłości: w które technologie warto inwestować

Autor Piotr Sosin
Medycyna przyszłości: w które technologie warto inwestować

Wielu naukowców oraz inwestorów działających w branży life science zastanawia się, jakie będą najważniejsze kierunki rozwoju biotechnologii i medycyny w ciągu najbliższych 10-20 lat. Już wkrótce, w dniach 24-25 września, w czasie pierwszej międzynarodowej konferencji branży biomedycznej w Łodzi, uznani eksperci spróbują odpowiedzieć na to pytanie.

„Jest wiele obszarów w medycynie i biotechnologii, które czeka dynamiczny wzrost. Ogromny potencjał rozwoju mają przed sobą m.in. projekty z dziedziny cybersecurity (zabezpieczanie urządzeń i danych medycznych), nanotechnologii (zwłaszcza rozwój nanorobotów), diagnostyki medycznej (innowacyjne urządzenia i technologie do wykrywania chorób), jak również farmaceutyki (opracowywanie i testowanie nowych leków lub ich poszczególnych cząsteczek)” – ocenia Adam Broncel, partner zarządzający Funduszu Venture Capital Biomed Innovations, który jest jednym z głównych organizatorów konferencji EU-MED Summit 2019 w Łodzi.

W czasie tego wydarzenia, po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy, w jednym miejscu spotkają się przedstawiciele wszystkich istotnych dziedzin branży life science. Będą to z jednej strony naukowcy i eksperci nauk klinicznych oraz technicznych, a z drugiej specjaliści związani z częścią biznesową life science, czyli m.in. rozwojem i finansowaniem nowych projektów czy też ochroną własności intelektualnej.

Organizatorzy EU-MED Summit 2019 podkreślają, że impreza ta adresowana jest przede wszystkim do innowacyjnych polskich start-upów, które mają potencjał i możliwości rozwoju na globalnym rynku, a także do inwestorów z kraju i zagranicy (m.in. funduszy venture capital i aniołów biznesu).

Perspektywy komercjalizacji rozwijanych w Polsce projektów biomedycznych na światowych rynkach, na bazie bogatych doświadczeń własnych i licznych historii sukcesu, przybliżą uczestnikom konferencji m.in. liderzy tej branży z Izraela. Na imprezie będzie można spotkać np. przedstawicieli Grupy Shizim, która należy do wiodących inkubatorów i akceleratorów technologii medycznych w Izraelu.

„Izrael nie bez powodu nazywany jest „Start-up Nation”. To kraj, który jest dziś obok USA światowym liderem w rozwijaniu i finansowaniu start-upów z dziedziny nowych technologii, w tym także biotechnologii i medycyny” – podkreśla Adam Broncel, który nie ukrywa, że konferencja EU-MED Summit w Łodzi wzorowana jest na podobnych wydarzeniach organizowanych od lat w Izraelu.

W tym kontekście warto dodać, że w Łodzi od lat rozwijane są innowacyjne projekty z branży life science, które trafiły do tego miasta właśnie dzięki współpracy z Izraelczykami. Nazwa jednego z nich to CogniGuard – projekt związany z leczeniem choroby Alzheimera. Inny przykład to StimuLep – projekt związany z leczeniem lekoopornych padaczek.

W obydwu przypadkach projekty zainicjowane zostały w Izraelu, lecz później zostały przetransferowane do Polski (do spółek zarejestrowanych i działających na terenie Łodzi). Obecnie ich rozwój przebiega w całości w Polsce, we współpracy z łódzkimi uczelniami medycznymi i politechnicznymi, ale także podmiotami z innych miast naszego kraju. Mało kto wie o tym, że w ramach jednego z tych projektów został opracowany prototyp stymulatora mózgu.

„Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla rozwoju tego typu projektów. Dysponujemy doskonałymi kadrami naukowo-badawczymi i medycznymi, a także nowoczesnym zapleczem wraz ze światowej klasy laboratoriami. Wsparciem są również dostępne fundusze unijne dla projektów B+R. To wszystko w połączeniu z konkurencyjnymi, bo 2-3 razy niższymi niż w krajach zachodnich, kosztami pracy wysoko wykwalifikowanych kadr naprawdę warto zagospodarować” – mówi Adam Broncel, który we współpracy z władzami Łodzi i działającym już tam Bionanoparkiem, chce uczynić z tego miasta stolicę branży life science w Polsce.

Kolejnym, bardzo ważnym krokiem w realizacji tego planu ma być właśnie konferencja EU-MED Summit 2019.

„Nasze podejście jest wielokierunkowe. Chcemy z jednej strony przyciągać i wspierać w rozwoju ciekawe start-upy z Polski, ale z drugiej też pozyskiwać innowacyjne projekty zza granicy, aby rozwijać je potem w Polsce i komercjalizować na rynkach światowych. Najpierw musimy jednak pokazać inwestorom zagranicznym, że projekty rozwijane w Polsce są najwyższej klasy światowej, takiej samej jak te z Japonii, Niemiec czy Izraela. Myślę, że jest tylko kwestią czasu, kiedy jeden z naszych projektów odniesie pierwszy, globalny sukces. Byłoby nim np. wejście na nowojorski NASDAQ” – ocenia Adam Broncel.

Warto dodać, że reprezentowany przez niego fundusz inwestycyjny (Biomed Innovations VC), specjalizujący się w rozwijaniu projektów z branży life science, ma siedzibę właśnie w Łodzi. Fundusz powstał w 2019 r. i dysponuje kapitałem o wartości powyżej 70 mln zł. Jego inwestorami są zarówno podmioty polskie (głównie Polski Fundusz Rozwoju), jak i zagraniczne (m.in. ze Stanów Zjednoczonych).

Choć plany funduszu Biomed Innovations VC są bardzo ambitne, to jednak nie chce on zdominować rynku start-upów biotechnologicznych w Polsce.

„Cieszymy się, gdy zyskujemy współinwestorów, bo zmniejszamy wtedy nasze ryzyko. Projekty medyczne wymagają naprawdę dużych nakładów kapitałowych, czasu i cierpliwości. Dlatego każdy nowy inwestor jest mile widziany. W tym obszarze nie ma konkurencyjności, lecz raczej synergia” – konkluduje Adam Broncel.

Szczegółowe informacje na temat konferencji EU-MED Summit 2019, która odbędzie się w dniach 24-25 września w Łodzi, można znaleźć na stronie: https://eu-med.kenes.com.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Fot. Paweł Ławreszuk, zdjęcie udostępnione ze zbiorów Urzędu Miasta Łodzi

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje