wtorek, 13 kwietnia 2021 09:48

Nowy Sącz. Obradował zespół zarządzania kryzysowego. Wszystko przez ptasią grypę

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz. Obradował zespół zarządzania kryzysowego. Wszystko przez ptasią grypę

W Starostwie Powiatowym odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ptasiej grypy. - Na Sądecczyźnie do tej pory wystąpiły trzy ogniska tej choroby. Około 30 tysięcy drobiu zostało zutylizowane - mówi Antoni Koszyk, wicestarosta nowosądecki, który przewodniczył spotkaniu online.

W Małopolsce potwierdzono 11 ognisk ptasiej grypy. „W dniu 10 kwietnia 2021 r. Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatni wynik badań laboratoryjnych potwierdzający wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w gospodarstwie utrzymującym 13 sztuk drobiu, w miejscowości Półrzeczki, w gminie Dobra w powiecie limanowskim w woj. małopolskim. W dniu 10 kwietnia 2021 roku wszystkie sztuki drobiu w gospodarstwie, w którym stwierdzono wysoce zjadliwą grypę ptaków, zostały zabite” - informuje Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

W powiecie nowosądeckim ognisko ptasiej grypy pojawiło się na fermach w Mystkowie, Biczycach Górnych i Krasnem Potockim.

Powiatowy Lekarz Weterynarii zaapelował do władz samorządowych miast i gmin o poinformowanie hodowców drobiu o zagrożeniu i przestrzeganiu wszystkich zasad stosowanych w takich sytuacjach.

Nowy Sącz. „Ludzie wyrzucają śmieci na nagrobki. To przerażające!”. Wolontariusze znów w akcji
Wolontariusze Fundacji Nowe Kierunki po kilkumiesięcznej przerwie znów pojawili się na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu, wyposażeni w worki i rękawice. 10 kwietnia 2021 r. posprzątali cały teren i zebrali kilkadziesiąt kilogramów śmieci. Głównie butelki i puszki po alkoholu...

Przypominamy o apelu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii do hodowców drobiu w związku z pojawieniem się na naszym terenie ptasiej grypy.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekruacji:

- zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;

- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;

- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;

- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;

- wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Brak stosowania zasady bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne”.

fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje