wtorek, 25 stycznia 2022 12:07

Omikron i jego "niewidzialna" wersja odpowiedzialne za falę zakażeń?

Autor Mirosław Haładyj
Omikron i jego "niewidzialna" wersja odpowiedzialne za falę zakażeń?

BA.2, czyli nowy podwariant Omikronu, wzbudził zainteresowanie ekspertów. Naukowcy twierdzą, że mógł wywołać olbrzymią falę zakażeń koronawirusem w Europie.

Według analiz naukowców z Danii, podwariantem BA.2 można się zakazić również po uzyskaniu odporności ozdrowieńca. Wyleczenie zakażenia wariantem Omikron (BA.1) nie daje pewności, że nie dojdzie do reinfekcji.

Eksperci z Wielkiej Brytanii poinformowali, że ​​podwariant BA.2 został wykryty już w ponad 40 krajach. Co więcej, może on "wymykać się" testowi RT-PCR. Naukowcy są zdania, że nowa wersja wirusa może rozprzestrzeniać się znacznie szybciej niż wcześniejsza. W Danii wykryto do tej pory najwięcej przypadków zakażenia BA.2 — w połowie stycznia tego roku wywołał 45 proc. zakażeń.

Czy przebieg zakażenia jest cięższy?

Naukowcy wyjaśniają, że na ten moment nie ma odpowiedniej ilości danych, które dowodziłyby tego, że wariant BA.2 jest odpowiedzialny za cięższy przebieg zakażenia. Lekarze w Wielkiej Brytanii zakwalifikowali go jako "wariant objęty dochodzeniem" (variant under investigation).

Inf.: onet.pl

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje