piątek, 16 marca 2018 20:00, aktualizacja 7 lat temu

Radiowozy pod lupą – czym jeździ żywiecka policja?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Radiowozy pod lupą – czym jeździ żywiecka policja?

Raport NIK na temat policyjnych samochodów służbowych wzbudził niepokój. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak sytuacja wygląda w Żywcu. Czym jeżdżą tutejsi policjanci?

Raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia złudzeń – polska policja wciąż ma za mało radiowozów. Mimo że w miarę możliwości i dostępnych środków flota służbowych aut jest uzupełniana i wymieniana, to jednak wciąż jest to za mało. Zapotrzebowanie jest znacznie większe.

Jak podaje NIK, problemem jest zaawansowany wiek i wyeksploatowanie radiowozów – z raportu wynika, że jedna czwarta policyjnych aut przejechała ponad 200 tys. km, a co siódmy pojazd powinien zostać już wycofany z użytkowania. Średni wiek samochodów osobowych, którymi poruszają się funkcjonariusze, wynosi około 7 lat, aut osobowych terenowych – niemal 8 lat, zaś furgonów – ponad 8,5 roku.

A czym jeździ żywiecka policja?

A jak sytuacja wygląda w Żywcu? Ile radiowozów mają do dyspozycji policjanci? Jak się okazuje, łącznie – na wyposażeniu Komendy Powiatowej Policji w Żywcu oraz podległych jej komisariatów policji – znajduje się 38 samochodów. Najstarsze z nich mają po 14 lat, najnowsze – rok. Jak podaje KPP Żywiec, samochody, będące na wyposażeniu lokalnej policji, zostały wyprodukowane w latach 2004-2017. Większość z nich trafiło tu jako zupełnie nowe egzemplarze. Tylko sześć z nich było wcześniej używanych – zostało bowiem przekazanych z innych jednostek.

– Radiowozy w policji są niezmiernie ważne. Dzięki nim policjanci szybko mogą dotrzeć tam, gdzie są potrzebni. Im ich jest więcej, tym lepiej. Wówczas na przykład w razie awarii można uszkodzony radiowóz zastąpić innym – mówi asp. szt. Mirosława Piątek, Oficer Prasowy KPP w Żywcu.

A czym konkretnie jeździ żywiecka policja? Jakie marki królują? Flota pojazdów jest bardzo zróżnicowana pod względem marek. W policyjnych garażach znajdują się auta kilku producentów. – Opel, Fiat, Kia, Renault, Skoda, Volkswagen, Toyota, Alfa Romeo, Land Rover i Ford – wylicza asp. szt. Mirosława Piątek.

Najlepsze, w odniesieniu do lokalnych warunków i ukształtowania terenu, są oczywiście auta z napędem 4x4. – Teren podległy pod KPP w Żywcu oraz poszczególne komisariaty jest rozległy i w większości górzysty, dlatego najlepiej sprawdzają się samochody z napędem na cztery koła, które część komisariatów już ma – dodaje rzecznik żywieckiej policji.

Kto może prowadzić radiowóz?

Według Najwyższej Izby Kontroli niepokojący jest też fakt, że zdecydowana większość policjantów w Polsce nie przeszła przeszkolenia z technik doskonalenia jazdy, a znaczny ich odsetek nie może kierować pojazdami uprzywilejowanymi, z uwagi na brak wymaganego zezwolenia. Jak się okazało, w większości kontrolowanych jednostek przed przekazaniem policjantom pojazdów służbowych do użytkowania, nie weryfikowano ich predyspozycji i umiejętności kierowania radiowozem. – W latach 2015–2016 średnio co trzeci policyjny pojazd uległ uszkodzeniu. W połowie przypadków z winy samych funkcjonariuszy – podaje Najwyższa Izba Kontroli.

Asp. szt. Mirosława Piątek, Oficer Prasowy KPP w Żywcu uspokaja jednak, że w Żywcu szkolenia z doskonalenia jazdy odbywają się regularnie. – Radiowóz może prowadzić każdy policjant po przejściu odpowiednich badań lekarskich i psychologicznych. Postępowanie jest takie samo jak w każdym przypadku, kiedy mamy do czynienia z pojazdami uprzywilejowanymi. Szkolenia doskonalące technikę jazdy odbywają się cyklicznie średnio raz w roku – informuje rzecznik żywieckiej policji.

Anna Piątkowska-Borek

fot. KPP Żywiec

Żywiec - najnowsze informacje

Rozrywka