Czy słyszeliście kiedykolwiek o trapistach, a raczej... o Zakonie Cystersów Ściślejszej Obserwancji? Trapiści w krótkim czasie zasłynęli na całym świecie, tym samym produkty klasztorne wytwarzane pod ich nadzorem są uznawane za prawdziwą klasykę gatunku. Jeżeli chcecie wiedzieć, kim są trapiści i jakie wydarzenia sprawiły, że stali się powszechnie znani - koniecznie zostańcie z nami.
Kim byli trapiści?
Historia zakonu trapistów sięga aż do początku XVII wieku. To właśnie wtedy wyłonił się nowy odłam zakonu cystersów, po dziś dzień określany mianem trapistów. Poznanie ich historii od A do Z wymagałoby jednak poświęcenia sporej ilości czasu... Dlatego też pragniemy przynajmniej w małym stopniu przybliżyć wam najważniejsze informacje.
Musimy bowiem cofnąć się na moment do przeszłości do francuskiego miasteczka Soligny-la-Trappe. Opactwo z tamtejszego klasztoru, niegdyś słynącego z wielkich bogactw z czasem zaczęło się rozpadać... Długo nie trzeba było czekać, aż mnisi zaczęli kolejno odchodzić, aż do momentu, gdy nie pozostał w nim nikt. Zakon La Trappe pomimo niespodziewanego rozpadu stanowił dla wielu zakonników miejsce objawień. Po wielu latach postanowiono go odbudować i nadać mu nowego charakteru!
Z punktu widzenia historyków wydarzenia te miały znamienny wpływ na wyłonienie się trapistów. Z klasztornych ruin stworzono coś niesamowitego - coś, co na obecną chwilę ma ogromne znaczenie dla trapistów. Co ciekawe, to właśnie rok 1664 był przełomowy. W gmachu klasztoru pojawił się niejaki Armand Jean le Bouthillier de Rance. W odpowiedzi na zmiany dotychczasowych praktyk w klasztorach cysterskich wprowadził nowy ład, który wciąż obowiązuje trapistów, tym samym odbił on znaczne piętno na obecnej działalności trapistów.
Legendarne piwo trapistów
Zanim przedstawimy wam główne założenia trapistów i wyjaśnimy, dlaczego tak naprawdę są uznawani za jeden z najostrzejszych zakonów w kościele katolickim, mamy dla was pewną ciekawostkę! Czy wiedzieliście, że trapiści od setek lat warzą własne piwo? Doskonale opracowana formuła i wyjątkowy smak sprawiły, iż trunek ten cieszy się niesamowitą popularnością na całym świecie. To jednak nie wszystko... Wraz z biegiem lat trapiści postanowili rozszerzyć swoją działalność. Zainteresowanie produktami klasztornymi pozwoliło im na sprzedaż tak cennego trunku. Niestety nie obyło się bez nieprzyjemności, a na rynku zaczęły pojawiać się podróbki. To jednak zapoczątkowało wprowadzenie nowych zasad dotyczących produkcji piwa trapistów. Piwa trapistów są ściśle chronione, co więcej - tylko kilkanaście opactw posiada pełne prawa do warzenia piwa opatrzonego specjalnym znakiem towarowym.
Jeżeli zainteresowali Cię trapiści i chcesz poznać urok produktów klasztornych, koniecznie zajrzyj na - https://www.holyart.pl/.
Główne założenia trapistów
Trapiści wręcz słyną z niebywałego rygoru! Klauzula milczenia i pełna izolacja niewątpliwie wpłynęły na charakter ich obecnej działalności. Trapiści oddają się całkowicie modlitwie i pracy fizycznej, tym samym kładą szczególny nacisk na ofiarność i wstrzemięźliwość. Zgodnie z Regułą Świętego Benedykta porozumiewanie się pomiędzy zakonnikami jest ograniczone. Mówią tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne. Co ciekawe, nie są jednak zobowiązani do złożenia ślubów milczenia.
Historia zakonu trapistów jest pełna niedomówień, konfliktów i rozpadów. Niemniej jednak to właśnie wydarzenia z przeszłości doprowadziły do jego powstania i nadania mu obecnego charakteru.