sobota, 8 stycznia 2022 14:51

Tymbark. Gmina ostrzega przed wilkami. Gdzie je widziano?

Autor Marzena Gitler
Tymbark. Gmina ostrzega przed wilkami. Gdzie je widziano?

Gmina Tymbark zamieściła apel do mieszkańców po sygnałach o pojawieniu się wilków w pobliżu ludzkich siedzib w trzech miejscowościach. Wzywa aby m.in zabezpieczyć zwierzęta domowe i nie spacerować w terenach leśnych.

Gmina opublikowała wczoraj na swojej stronie apel, w którym zwraca się do mieszkańców i turystów o zachowanie szczególnej ostrożności. "W związku z otrzymanymi sygnałami od mieszkańców o częstym pojawianiu się wilków na terenie naszej gminy w miejscowości Podłopień, Tymbark pod górą Łopień i Zamieście, prosimy mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie gminy o:

  • zachowanie szczególnej ostrożności na terenach leśnych,
  • zabezpieczenie zwierząt domowych i hodowlanych,
  • unikanie spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych
  • zabezpieczenie odpadów komunalnych.

Mając na uwadze powyższą sytuację wójt Paweł Ptaszek wystąpił do Generalnego Dyrektora Ochrony środowiska  z wnioskiem o wydanie zezwolenia na odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków zwierząt objętych ochroną" - czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, w powiecie limanowskim od lat występują wilki. Sezonowo zdarzają się też incydenty z zagryzieniem zwierząt hodowlanych lub domowych przez te drapieżniki.

Przed wilkami można jednak skutecznie się zabezpieczyć, stosując zasady polecane przez ekspertów. To m.in. pastuch elektryczny wyższy do 1,5 metra, z kilkoma linkami pod napięciem, albo zabezpieczenie obejścia psami, z tym, że nie może to być tylko jeden pies. – To musi być kilka psów i to dorosłych. U nas na przykład owczarki podhalańskie (one sobie dadzą radę) albo inne psy pasterskie dużych ras. Psy pasterskie instynktownie pilnują stada. Jeżeli jest zagrożone stado owiec – atakują napastnika, nawet ludzie mają czuć przed nimi respekt, jeżeli nieopatrznie wejdą na teren, gdzie pasą się owce pod ich nadzorem. Czasem jest problem, bo gospodarze wprawdzie kupują kilka psów, ale te groźne usuwają z hodowli, z obawy, że poszkodowany może zostać człowiek, który na przykład szukając grzybów wejdzie na łąkę - mówił w rozmowie z Głosem24 Bogusław Pawłowski z limanowskiego nadleśnictwa.

Populacja wilków w Polsce liczy ok. 2000 osobników, ale najwięcej jest ich na Podkarpaciu - informuje WWF, które na jesieni prowadziło kampanię „Nasz sąsiad wilk”, pokazując jak piękny to jest drapieżnik i szukając metod na bezkonfliktowe sąsiedztwo ludzi z wilkami.

fot. Pixabay

Limanowa - najnowsze informacje