środa, 31 maja 2023 11:31, aktualizacja rok temu

"W 80 dni dookoła świata" i "Wehikuł czasu". Kolejne literackie klasyki w komiksowym wydaniu

Autor Mirosław Haładyj
"W 80 dni dookoła świata" i "Wehikuł czasu". Kolejne literackie klasyki w komiksowym wydaniu

Egmontowska seria komiksowych adaptacji najpopularniejszych powieści podróżniczo - przygodowych wzbogaciła się o dwa kolejne tytuły: "W 80 dni dookoła świata" Juliusza Verne'a i "Wehikuł czasu" Herberta George`a Wellsa.

Czytanie książek było i jest jedną z ciekawszych form spędzania czasu, pobudzania wyobraźni i poszerzania wiedzy o świecie. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku młodzież zaczytywała się w literaturze przygodowej i przygodowo-historycznej. Czasy się zmieniają, niektórzy autorzy i wymyśleni przez nich bohaterowie zaczynają odchodzić w zapomnienie, dopóki ktoś nie zdecyduje się opowiedzieć ich historii raz jeszcze, współczesnym językiem. Okazuje się wówczas, że te opowieści mają w sobie ogromny potencjał, a zaadaptowane na język filmu, serialu czy komiksu przywracają dawnym bohaterom należny im rozgłos.

  • Czytaj także:
Twoje dziecko nie czyta? Spróbuj popkulturowej pomocy naukowej, czyli niezwykłej serii z Egmontu
Klasyczne powieści w komiksowych adaptacjach? Jak najbardziej! Współczesna młodzież także powinna mieć szansę poznania najlepszej literatury XIX i XX wieku. Za sprawą wydawnictwa Egmont na księgarskie półki trafiły, zaadaptowane na język komiksu: fantastyczno-naukowa powieść Juliusza Verne`a - „20 t…

W 80 dni dookoła świata

"W 80 dni dookoła świata"/Fot.: materiały prasowe, Wydawnictwo Egmont
"W 80 dni dookoła świata"/Fot.: materiały prasowe, Wydawnictwo Egmont

W 1872 roku okrążenie kuli ziemskiej w 80 dni, czyli 1920 godzin, czyli 15 200 minut, było niezwykłym wyzwaniem. Podjął je angielski dżentelmen, Fileas Fogg, zakładając się z innymi członkami londyńskiego klubu „Reform”, że dokona tego wyczynu. Wraz z wiernym służącym Obieżyświatem rusza w niebezpieczną podróż dookoła świata, ścigany przez agenta angielskiej policji, podejrzewającego go o napad na Bank Anglii. Czy uda mu się osiągnąć cel w założonym czasie?

Wehikuł czasu

"Wehikuł czasu"/Fot.: materiały prasowe, Wydawnictwo Egmont
"Wehikuł czasu"/Fot.: materiały prasowe, Wydawnictwo Egmont

Londyn, koniec XIX wieku. Grupa przyjaciół spotyka się na kolacji u mężczyzny, który twierdzi, że jest pierwszym podróżnikiem w czasie. Pokazuje on zgromadzonym skonstruowany przez siebie wehikuł czasu i opowiada historię swojej pierwszej podróży – do roku 802 701. Ziemię mieli wówczas zamieszkiwać Elojowie, potomkowie ludzi, żyjący w harmonii, spędzający czas na zabawie i przyjemnościach. Jednak pod ziemią żył inny gatunek: Morlokowie, istoty podobne do małp, które w nocy wychodziły na powierzchnię, aby porywać Elojów. Na dowód, że jego opowieść nie jest fikcją, Podróżnik pokazał swoim gościom kwiaty, podarowane mu przez jednego z Eloji, a potem opuścił ich, by wyruszyć w kolejną podróż…

„Wehikuł czasu” Herberta George`a Wellsa jest pierwszą powieścią opowiadającą o podróżach w czasie, stanowi również fascynującą metaforę i krytykę nierówności społecznych, panujących w wiktoriańskiej Anglii. Nawiązuje także do stworzonej wtedy teorii degeneracji społeczeństwa.

Fot. gł.: materiały prasowe, Wydawnictwo Egmont

Dobra książka

Dobra książka - najnowsze informacje

Rozrywka