poniedziałek, 18 października 2021 14:28

Zakopane w 88. rocznicę nadania praw miejskich

Autor Edyta Sowa
Zakopane w 88. rocznicę nadania praw miejskich

18 października 1933 roku, rozporządzeniem nr 596 Ministra Spraw Wewnętrznych Bronisława Pierackiego Gmina Zakopane w powiecie nowotarskim, w województwie krakowskiem została podniesiona do rzędu miast.

Zakopane pełniło wiele miejskich funkcji dużo wcześniej. W okresie zaborów, gdy Polska nie istniała na mapach, nosiło miano "polskich Aten". Wszechstronnie rozwijało się życie kulturalne i polityczne, a położenie u stóp Tatr sprawiło, że turystyka górska i sport wpłynęły na rozwój miejscowości, z czasem nadając Zakopanemu miano "zimowej stolicy Polski". Jest fenomenem przekształcenie małej góralskiej wioski w jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast, jest zjawiskiem niespotykanym nigdzie indziej w Polsce i na świecie.

Na pamiątkę tych właśnie tych wydarzeń jesienią organizowany jest Festiwal Inspirowane górami... im. Ewy i Macieja Berbeków, stanowiąc okazję do spotkania i wspólnego świętowania kolejnego jubileuszu Miasta przez mieszkańców i turystów ceniących uroki piękniej tatrzańskiej jesieni.

info i foto. UM Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje