niedziela, 20 grudnia 2020 09:18

Ks. Isakowicz-Zaleski: "Będę apelował, żeby starsze osoby nie szły na pasterkę"

Autor Aleksandra Tokarz
Ks. Isakowicz-Zaleski: "Będę apelował, żeby starsze osoby nie szły na pasterkę"

-Watykan jednoznacznie pokazuje tę drogę, ograniczenia muszą być, tylko muszą być rozsądne. Niedobre są wszelkie skrajności – mówił, pytany o możliwość zamknięcia kościołów na czas Bożego Narodzenia, ks. Isakowicz-Zaleski. Zaznaczył, że będzie apelował, aby osoby starsze nie szły na pasterkę.

Ks. Isakowicz-Zaleski w rozmowie z RMF FM podkreślił, że duchowni, którzy z ambony przekonują, że koronawirus nie istnieje „mówią głupoty”. – Nie są specjalistami od tego – zapewniał.

Zapytany, czy w związku z wprowadzeniem kolejnych ograniczeń kościoły powinny być zamknięte podczas świąt Bożego Narodzenia, ks. Isakowicz-Zaleski przekonał, że ograniczenia muszą być rozsądne. -"Będę apelował, żeby starsze osoby nie szły na pasterkę" – mówił. - Uważam, że dobro osób określanych jako seniorzy, ale także środowiska, które są podatne na wirusa - myślę tu o ludziach przewlekle chorych, ludziach niepełnosprawnych, osobach z różnymi dolegliwościowi, że w tym wszystkim najważniejsze jest to, żeby w zdrowy sposób podejść do tego problemu. Nie ulegać panice, ale są takie sytuacje... była wojna, był stan wojenny, były ograniczenia. Natomiast one muszą być zdroworozsądkowe. Dzisiaj mamy sytuację, że dowiadujemy się z dnia na dzień o ograniczeniach z komunikatów prasowych, natomiast nie ma wyjaśnienia sensu tych działań. Myślę, że społeczeństwo potrzebuje być potraktowane poważnie - jako ludzie, nie dlatego, że policjant przyjdzie, że ich sprawdzi, tylko, że będą przekonani, do tego, że należy ograniczyć te kontakty.

Diecezja tarnowska. Jak będą wyglądały tegoroczne święta w kościołach?
Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii. A ta dotknęła także kościół. Przez pewien czas świątynie były całkowicie zamknięte dla wiernych. Później musieliśmy się liczyć z ograniczeniami ilościowymi osób, które mogły pojawić się na mszy. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Jak będą wyglądały tegorocz…

Duchowny zapewnił także, że bezdomni nie zostaną bez pomocy. W rozmowie z RMF FM odwołał się do odwołanej Wigilii dla ubogich w Krakowie. –Bezdomni nie zostaną sami, dlatego że główny organizator tej wigilii, dobroczyńca, pan Jan Kościuszko wspólnie z Fundacją im. Brata Alberta organizuje Konwój Wigilijny. Z Rynku wyjadą samochody z paczkami do 20 miejsc na terenie Krakowa, gdzie gromadzą się ludzie bezdomni, ale także ludzie samotni, którzy korzystali do tej pory z pomocy społecznej - tłumaczył.

Ks. Isakowicz-Zaleski dopytywany o to, czy duchowni powinni zachęcać inne osoby do szczepienia, stwierdził: - Oprócz organizacji pozarządowych są takie grupy społeczne, które z racji swojej misji mają ogromny wpływ na społeczeństwo - na pewno są to duchowni różnych wyznań, ale też działacze społeczni, nauczyciele. Mnie już pytano czy się zaszczepię, oczywiście tak. Jestem w formie królika doświadczalnego, bo sam nie wiem jakie to przyniesie objawy - powiedział.

inf. RMF FM, fot. ilustracyjne/Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach

Małopolska - najnowsze informacje