wtorek, 5 października 2021 06:00

Liszki najlepsze w Małopolsce w wymianie kopciuchów. Kto jeszcze na podium?

Autor Marzena Gitler
Liszki najlepsze w Małopolsce w wymianie kopciuchów. Kto jeszcze na podium?

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego podsumował wyniki wymiany pieców w pierwszym półroczu 2021. Najwięcej wymieniono w gminie Liszki.

W wymianę starych pieców i wdrażanie zapisów Programu Ochrony Powietrza włączyło się 150 ze 182 małopolskich gmin. W pierwszym półroczu, w Małopolsce wymieniono 3 493 stare i nieekologiczne kotły na paliwa stałe. Najwięcej kopciuchów zlikwidowano w gminach Liszki (187), Wieliczka (132) oraz gminie wiejskiej Nowy Targ (116).

Liszki stawiają na promocję ekologii

Gmina Liszki mocno postawiła na walkę ze smogiem i promocję. Samorząd przeznaczył 8,5 mln zł na wymianę 1200 kotłów grzewczych. W Małopolsce do końca 2022 roku stare piece bez tabliczki znamionowej muszą zostać wymienione. Mówi o tym podjęta w 2017 roku uchwała antysmogowa sejmiku województwa małopolskiego. W gminie Liszki można to zrobić z atrakcyjnym dofinansowaniem. Aż 6000 złotych dotacji oferuje samorząd dla zakupu pieca gazowego, a 3700 zł do wymiany instalacji CO. Gmina dofinansowuje też wymianę "kopciuchów" na nowoczesne piece na biomasę. Można na ten cel otrzymać nawet 4000 zł dotacji.

W czerwcu br. zorganizowano już III Targi Grzewcze i OZE w Liszkach. Organizowane cyklicznie targi grzewcze są wielkim ułatwieniem dla mieszkańców, którzy w jednym miejscu mogą spotkać się z ekodoradcami, uzyskać wszystkie ważne informacje, odwiedzić stoiska dostawców  i producentów ekologicznych systemów grzewczych i paneli fotowoltaicznych.

Wybierają gaz

Jak informuje Urząd Marszałkowski w Krakowie najczęściej, bo aż 2 120 razy mieszkańcy decydowali się na wymianę na ogrzewanie gazowe, co stanowi 61% wszystkich wymian zrealizowanych w pierwszej połowie roku. 17% wymian to wymiany na kotły na biomasę spełniające wymagania ekoprojektu (588 urządzeń).

Lepsze powietrze wokół Krakowa

Do czerwca na terenie tzw. Obwarzanka Krakowskiego zlikwidowano lub wymieniono 816 nieefektywnych źródeł ciepła. Podobnie jak w pozostałej części regionu, większość mieszkańców decydowała się na zastąpienie kopciucha ogrzewaniem gazowym (729 palenisk, co stanowi 90% wszystkich wymian).

Liderzy Małopolski

Mieszkańcy Małopolski w I półroczu 2021 roku złożyli 8 691 wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Najwięcej, bo aż 245 złożono w gminie Wieliczka. Na drugim miejscu ex aequo z ilością 221 wniosków, uplasowały się gminy Krzeszowice oraz Myślenice. Trzecie miejsce pod względem ilości złożonych wniosków zajęła gmina Skawina (205).

Cały raport w naszej galerii poniżej.

fot. Mateusz Łysik / Głos24

Ekologia - najnowsze informacje