poniedziałek, 2 listopada 2020 14:59

Koronawirus na Podhalu (02.11). Nowy Targ: ponad 1000 zakażeń w dwa tygodnie

Autor Mirosław Haładyj
Koronawirus na Podhalu (02.11). Nowy Targ: ponad 1000 zakażeń w dwa tygodnie

Sprawdziliśmy aktualną sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 w podhalańskich powiatach.

2 listopada

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 15 578 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Małopolsce. To - jak na dane po weekendzie - bardzo dużo. Tydzień temu, w poniedziałek liczba zakażeń wyniosła nieco ponad 10 tysięcy. To oznacza to jedno - pandemia ciągle się rozpędza.

Nowe zakażenia koronawirusem w Małopolsce:

W powiecie tatrzańskim odnotowano 46 nowych zakażeń. Natomiast w nowotarskim 84. Tym samym liczba zakażeń w ciągu dwóch tygodni przekroczyła 1000.

Po weekendzie i poniedziałkowym wzroście ilość nowych przypadków nie można powiedzieć, że tendencja zachorowań jest spadkowa. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że laboratoria w Polsce znalazły się w bardzo trudnej sytuacji.

Koronawirus: Laboratoria pod ścianą. Opóźnienia sięgają 8-9 dni
Wiele laboratoriów ogranicza bądź nie przyjmuje nowych zleceń z powodu braku mocy przerobowych. Pacjenci muszą nierzadko czekać na wynik testu na obecność koronawirusa nawet przez 7–8 dni. Przyczyną jest ograniczenie bądź nie przyjmowanie nowych zleceń przez laboratoria z powodu braku mocy przerobo…

Ogólnie na Podhalu jest obecnie 1871  aktywnie chorujących osób.
Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

30 października

Sytuacja staje się bardzo poważna - dziś w Polsce odnotowano 21 629 zakażeń. Wczoraj z ponad 20-ma tysiącami zakażeń Polska znalazła się na 5. miejscu w Europie. Natomiast zgonów mieliśmy najwięcej w Unii. Więcej niż Wielka Brytania (280), Francja (235) czy Włochy (217). W tej chwili mamy w Polsce ponad 200 tys. aktywnych zakażeń.

Ostatnie badania laboratoryjne w Małopolsce potwierdziły zakażenie koronawirusem  SARS-CoV-2 u kolejnych 1916 osób. Wraz ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 rośnie liczba osób wymagających hospitalizacji. A także liczba pacjentów w ciężkim stanie. Dziś w całym województwie Małopolskim wolnych było 15 respiratorów. To więcej niż dwa dni temu – wtedy wolne były tylko 4. Niestety, najczęściej respiratory zwalniają się nie dla tego, że pacjent czuje się lepiej, ale dlatego, że umiera… A liczba zgonów w naszym województwie jest dziś rekordowa – zmarło 48 osób.

Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce od lipca:

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

W powiecie tatrzańskim odnotowano 33 nowych przypadków. Tym samym w ciągu dwóch tygodni w regionie odnotowano ponad pół tysiąca zarażeń.

Natomiast w nowotarskim przybyło 68 zakażonych.

Niestety WSSE w Krakowie przekazała wiadomość o śmierci sześciu osób: pięciu z powiatu tatrzańskiego i jednej z nowotarskiego. Ogólnie na Podhalu jest obecnie 1734 aktywnie chorujących osób.
Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

29 października

Sytuacja epidemiczna w Małopolsce, jest jedną z tych najtrudniejszych w kraju. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 933 zakażeniach. Na dzień dzisiejszy liczba aktywnych zakażeń przekroczyła próg 18 tysięcy. Poniższy wykres pokazuje drastyczny wzrost aktywnych przypadków. Niestety, nie ma co mówić o malejącej tendencji.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Z dzisiejszych 1933 przypadków, 71 pochodziło z powiatu zakopiańskiego:

Natomiast w powiecie nowotarskim 110.

W sumie to 181 zakażeń. WSSE w Krakowie poinformowała o śmierci dwóch osób (po jednej z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego). Ogólnie w powiecie jest obecnie 1712 aktywnie chorujących osób.
Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

28 października

W środę odnotowano 18 820 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To kolejny rekord. WSSE w Krakowie przekazało informację o zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 u 2182 osób w Małopolsce.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Dzisiaj w powiecie tatrzańskim odnotowano 55  zakażeń:

Natomiast w nowotarskim 77 nowych przypadków:

Ogólnie w powiecie tatrzańskim obecnie 534 aktywnie chorujących osób, w nowotarskim 1087.
Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

27 października

Wtorek 27 października nie zaczął się dobrze jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną - w Polsce odnotowano rekordowe 16 300 przypadków, co znalazło odzwierciedlenie w województwie. Dzisiaj w Małopolsce odnotowano prawie 2 tysiące zakażeń - 1 884 nowych przypadków.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

W powiecie tatrzańskim odnotowano 59 zakażeń.

Natomiast w powiecie nowotarskim 73 zakażenia.

Obecnie na Podhalu jest 1559 aktywnie chorujących osób.
Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

14 października

W dzisiejszym dniu w Małopolsce padł kolejny rekord zachorowań. Potwierdzono 1 143 zakażenia. Jeszcze niedawno tak wysokie liczby notowano w całej Polsce. Dziś jest to wynik zaledwie jednego województwa. Poprzedni rekord, odnotowany zaledwie wczoraj, był niższy od dzisiejszego o ponad 240 przypadków.

W powiecie nowotarskim wykryto 29 osób. Wynik ten jest jednym z lepszych w ostatnich dniach. Niestety w regionie zmarły kolejne 3 osoby.

Z kolei w powiecie tatrzańskim zakażonych jest 23 osoby. Dzisiaj WSSE w Krakowie poinformował o śmierci jednej osoby z regionu.

Wyniki obu podhalańskich rejonów nie napawają optymizmem i sprawiają, że scenariusz wyjścia z czerwonej strefy mocno się oddala. W powiecie nowotarskim od początku epidemii odnotowano 1 432 przypadki zakażenia. Aktywnie chorych jest 624.

Sytuacja w powiecie tatrzańskim jest trochę lepsza. Od początku epidemii zanotowano 703 przypadki zakażenia, w tym aktywnie chorych jest 252. osoby.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: WSSE Kraków
Fot.: Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Podhale

Podhale - najnowsze informacje