wtorek, 31 sierpnia 2021 21:12

Rabka Zdrój wspomina bohaterów -Spacer Pamięci

Autor Edyta Sowa
Rabka Zdrój wspomina bohaterów -Spacer Pamięci

Na Cmentarzu Żydowskim za willą „Tereska” w Rabce-Zdroju odsłonięto Tablicę Pamiątkową z imionami i nazwiskami żydów, obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej, zamordowanych w Rabce-Zdroju podczas II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rabczańskiego samorządu - burmistrz Leszek Świder, przewodniczący Rady Miejskiej Michał Skowron, radni oraz zaproszeni goście.

Na rozpoczęcie uroczystości (30.08. br.) wystąpił zespół muzyczny w składzie Alina Jabłońska, Ewelina Jabłońska i Laura Listkowska, który wprowadził zebranych w atmosferę wydarzenia. Odsłonięcie tablicy było planowane w ub. roku, ale plany pokrzyżowała pandemia. Jest to inicjatywa zespołu Historia Rabki, który tworzą Grzegorz Moskal, Michał Rapta i Narcyz Listkowski. Zespół od 2015 roku jest organizatorem corocznych Spacerów Pamięci.

Od kilku lat, w ostatnią niedzielę sierpnia, przypominają dawnych żydowskich sąsiadów, ludzi, którzy współtworzyli rabczańską społeczność, mieli tu swoje domy, prowadzili małe sklepy, piekarnie, zakłady rzemieślnicze, pensjonaty, a ich dzieci uczyły się w rabczańskiej Szkole Powszechnej, młodzież zaś w Sanatoryjnym Gimnazjum P. Jana Wieczorkowskiego. Byli wśród nich lekarze i adwokaci. W rynku na zboczu Gilówki stała drewniana Bożnica, obok niej znajdował się dom Rabina, w którym była też Mykwa Łaźnia Rytualna. Warta wspomnienia jest także działalność Żydowskiej Kolonii Leczniczej im. Marii i Wilhelma Franklów, krakowskich przemysłowców. W przeddzień wybuchu II wojny światowej w Rabce mieszkało 452 żydów, którzy w czasie II wojny światowej stali się ofiarami masowych mordów dokonywanych przez Nazistów. 30 sierpnia 1942 r. Rabka-Zdrój straciła kilkuset swoich członków tej społeczności. To właśnie im poświęcona Tablica Pamiątkowa, na której znalazły się 202 nazwiska. Ludzie ci zostali zamordowani między początkiem 1941 r., a drugą połową 1942 r. w trzech masowych egzekucjach. Lista ta nie jest pełna, nie wiadomo, jaką ostatecznie liczbę zawiera. Ci, którzy przeżyli, szacują ofiary między 500 a 900 osób zabitych, ich mogiły są też w innych częściach lasku.

W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział przedstawiciele społeczności żydowskiej, rabczanie, przedstawiciele Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu, społeczności JCC, Sądeckiego i Mszańskiego Sztetla, powiatu, księża, rabczanie, goście, wśród nich m.in. dr Maciej Korkuć z Instytutu Pamięci Narodowej, radny powiatowy Marek Szarawarski, a także potomkowie zamordowanych w Rabce-Zdroju żydów – Anna Grygiel Huryn, Anna Janowska-Ciońćka.

źródło: UM Rabka Zdrój

Podhale

Podhale - najnowsze informacje