poniedziałek, 9 listopada 2020 06:00

Tak Muzeum Podhalańskie uczci rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Autor Mirosław Haładyj
Tak Muzeum Podhalańskie uczci rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu z okazji święta odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszają na plenerowa wystawę: „Dla uczczenia wielkiej chwili…”

„Czarny i biały, biały i czerwony. Podhalański krajobraz wolności na dawnych fotografiach z kolekcji Muzeum Podhalańskiego” to wystawa, której tytuł nawiązuje do lokalizacji Nowego Targu, miasta pięknie usytuowanego nad Czarnym i Białym Dunajcem, na tle dziejów Polski.

W przestrzeni publicznej Nowego Targu odnaleźć mogą Państwo dawne czarno-białe fotografie miasta, na których tematem wiodącym jest umiłowana wolność

mówią organizatorzy i dodają:

We wrześniu tego roku  w osiemdziesiątą pierwszą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej zaprezentowaliśmy pierwszą część fotografii pięknych gorczańskich widoków, a także zdjęć upamiętniających wydarzenia związane z politycznym aspektem wolności naszego kraju. Na  wschodnim skwerze  nowotarskiego rynku oglądać można fotografie z okresu okupacji niemieckiej w naszym mieście, jakże kontrastujące z gorczańskimi widokami, które bez względu na sytuację polityczną panującą w kraju tak bardzo pociągają serce ku wolności.

Dla uczczenia wielkiej chwili… tym razem, nawiązując do roku 1918 i sto drugiej rocznicy odzyskania niepodległości, zaprezentowane zostaną kolejne fotografie miasta, inspirując się słowami odezwy Prezesa Rady Powiatowej w Nowym Targu, którą to 3 listopada 1918 r. opublikowano na łamach „Gazety Podhalańskiej”.

I tym razem wraz z naszymi fotografiami oddajemy Państwu niezwykły krajobraz naszego miejsca na ziemi. Jak często masz okazję wspominać dawne dzieje i historię Nowego Targu czy też osoby, które przyczyniły się do szeroko pojętej wolności naszego kraju i miasta? Jakie kwestie wolnościowe na tle naszego kraju odnajdziesz w obrazach? Świętujmy wspólnie i tym razem pytając wciąż na nowo, co niesie ze sobą wolność

– zachęcają organizatorzy.

Inf. i fot.: Muzeum Podhalańskie im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu

Podhale

Podhale - najnowsze informacje