czwartek, 3 czerwca 2021 15:18

Gdzie pojechać na weekend na rower? Mamy gotowy przepis!

Autor Marzena Gitler
Gdzie pojechać na weekend na rower? Mamy gotowy przepis!

- Warto wyciągnąć rower z piwnicy i ruszyć w teren, tym bardziej, że jesteśmy po roku siedzenia w zamknięciu - mówi Wojtek Goj, pasjonat turystyki rowerowej, twórca map i przewodników dla rowerzystów. Gdzie pojechać? Jak się do tego przygotować? Od czego zacząć?

Wiosna w pełni. Pogoda wręcz zachęca, żeby pojechać na weekend. Jeśli tylko mamy rower, warto zaplanować sobotnio-niedzielną wycieczkę poza miasto. O najciekawszych szlakach z widokiem na Tatry i Gorce opowiada Wojtek Goj, partner projektu Szlak Wokół Tatr, autor wielu opracowanych wycieczek, mapy i przewodnika, vloger, który dzieli się swoimi odkryciami w mediach społecznościowych.

W Małopolsce jest ponad 200 kilometrów tras rowerowych wokół Tatr i drugie tyle odchodzących innych bocznych szlaków dla rowerzystów. To m.in. najpopularniejszy w zeszłym sezonie, ukończony rok temu szlak wokół jeziora Czorsztyńskiego. To trasy łączące Polskę i Słowację, przez zapomniane urokliwe wioski. To wygodne i dostępne dla każdego, nawet o mniejszej kondycji, widokowe trasy przez Podhale z panoramą ośnieżonych szczytów na horyzoncie.

- To są szlaki zupełnie osiągalne dla amatora, dla turysty rowerowego - podkreśla Wojtek Goj. - Wystarczy być na opłotkach Krakowa przed godz. 7.30 w sobotę, wtedy nie powinniśmy jeszcze wpaść w korki - dodaje. - Podhale to wyjazd już w inne otoczenie. Jesteśmy pod górami, czujemy tę odmianę, ale nie jest to zbyt daleko, bo jesteśmy 1,5 godz. jazdy samochodem od stolicy Małopolski - zachęca.

Jeżeli nie jeździmy na rowerze na co dzień, albo jest to nasz pierwszy wypad po zimowej przerwie, warto rower wypróbować, sprawdzić koła, opony, hamulce, łańcuch. Przejechać się nim po osiedlu, tak, żeby potem nie było przykrych niespodzianek i z naszej wyprawy wrócić bezpiecznie.

Jaką wybrać trasę? - Bardzo dobrym pomysłem jest zapoznanie się z projektami Velo Małopolska i Szlak Wokół Tatr. Na Podhalu zbiegają się te dwa projekty. Zwłaszcza warto zobaczyć Velo Dunajec - mówi Wojtek Goj. - Ułatwieniem jest też opracowana dla Gminy Nowy Targ mapa i przewodnik "Zakręć w Tatry". Mapa oprócz opisów zawiera rozszerzenie mobilne w postaci kodów QR. Możemy je otworzyć sobie wygodnie na jednej z kilku aplikacji, z którą możemy jechać. Otwieramy trasę w terenie i aplikacja prowadzi nas po niej - wyjaśnia nasz rozmówca.

Wojtek Goj stale współpracuje ze Szlakiem Wokół Tatr i tworzy swoje autorskie opisy wycieczek. - Współpracuję z tym projektem i materiały, które można zobaczyć na Facebooku Szlaku Wokół Tatr, to moje zdjęcia i relacje z wycieczek - mówi przewodnik. - To coś co się stało moją misją życiową. Chcę zachęcić ludzi do wybierania się pod Tatry na rower i tworzę gotowe "przepisy" na udaną wycieczkę, żeby ktoś nie musiał zastanawiać się, czy ten szlak jest dla niego osiągalny, czy da sobie radę. Przewodnik czy mapy, które tworzę, dają gotowe propozycje - podsumowuje.

- Warto wyciągnąć rower z piwnicy i ruszyć w teren, tym bardziej, że jesteśmy po roku siedzenia w zamknięciu. Warto to zrobić ze względu na nasze zdrowie. Warto ruszyć na rower, a zwłaszcza na Podhale - przekonuje Wojtek Goj.

Gdzie pojechać na rowerze na weekend?

Propozycje wycieczek rowerowych znajdziesz na:

Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr
Wyselekcjonowane trasy rowerowe, narciarskie i biegowe. Dzika tatrzańska przyroda. Góralska kultura. Drewniana architektura. Lokalne smaki. Zaplanuj pobyt, pobierz pliki gpx. Zakręć w Tatry.
Szlak rowerowy wokół Tatr
Szlak rowerowy wokół Tatr, https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1cL81976QNAZMQnqKnB3kLpyDGM8. 10,282 likes · 216 talking about this. Oficjalna strona polsko-słowackiego szlaku rowerowego wokół...
VeloMałopolska - VisitMalopolska
Zapraszamy na rowerowe szlaki po Małopolsce.
Velo Małopolska
Velo Małopolska. 22,826 likes · 817 talking about this. Velo Małopolska, czyli Rowerowa Małopolska
velo malopolska
Velo Małopolska, czyli Rowerowa Małopolska
Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje