czwartek, 29 października 2020 15:50

Miechów, 29.10.: Duże ognisko w DPS-ie? Będą wymazy dla 100 osób. Dzisiaj 27 nowych zakażeń

Autor Mirosław Haładyj
Miechów, 29.10.: Duże ognisko w DPS-ie? Będą wymazy dla 100 osób. Dzisiaj 27 nowych zakażeń

Sprawdziliśmy aktualną sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 w powiecie miechowskim.

29 października

Sytuacja epidemiczna w Małopolsce, jest jedną z tych najtrudniejszych w kraju. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 933 zakażeniach. Na dzień dzisiejszy liczba aktywnych zakażeń przekroczyła próg 18 tysięcy. Poniższy wykres pokazuje drastyczny wzrost aktywnych przypadków. Niestety, nie ma co mówić o malejącej tendencji.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Z dzisiejszych 1933 przypadków, 27 pochodziło z powiatu miechowskiego.

Jutro w Domu Pomocy Społecznej Mianocice jutro ma odbyć się pobieranie wymazów od wszystkich pensjonariuszy i pracowników ośrodka (ok. 100 osób). Choć podejrzenie istnienia ogniska w placówce istniało od niedzieli, to dopiero na piątek udało się zorganizować zespół do pobierania wymazów. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 3 mieszkańców DPS-u. Koronawirusa wykryto u 6 podopiecznych i 4 pracowników (dane z 27 października).

Ogólnie w powiecie jest obecnie 568 aktywnie chorujących osób.
Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

28 października

W środę odnotowano 18 820 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To kolejny rekord. WSSE w Krakowie przekazało informację o zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 u 2182 osób w Małopolsce.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

W powiecie miechowskim odnotowano 23 nowe zakażenia.

Ogólnie w powiecie jest obecnie 541 aktywnie chorujących osób.
Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

27 października

Wtorek 27 października nie zaczął się dobrze jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną - w Polsce odnotowano rekordowe 16 300 przypadków, co znalazło odzwierciedlenie w województwie. Dzisiaj w Małopolsce odnotowano prawie 2 tysiące zakażeń - 1 884 nowych przypadków.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

W powiecie miechowskim odnotowano 24 zakażenia.

Sytuacja epidemiologiczna w domach pomocy społecznej w Powiecie Miechowskim na dzień 27 października, jak przyznają dyrektorzy placówek, wśród których zebrane zostały aktualne dane, jest trudna, ale jak zapewniają, pomału stabilizuje się.

W DPS „Betania” w Miechowie zanotowano od początku 11 zgonów, z czego 9 tzw. covidowych oraz 2 z innych przyczyn. Na 60 mieszkańców, obecnie 31 jest zakażonych. Personel powoli wraca do pracy. Pensjonariuszy aktualnie obsługuje 24 pracowników plus 8 wolontariuszy. Na zwolnieniach lekarskich pozostaje jeszcze 9 pracowników, z czego 6 ze względu na zakażenie koronawirusem.

W DPS przy ul. Warszawskiej zanotowano 2 zgony z powodu Covid-19, plus 1 zgon bez badania na Covid. Na 88 przebadanych pensjonariuszy, koronawirusa wykryto u 79. Wśród personelu zakażonych jest 22 osoby.

W DPS Mianocice zmarło 3 mieszkańców z powodu Covid-19. Dotychczas koronawirusa wykryto u 6 podopiecznych, 2 oczekuje jeszcze na wynik. Wśród pracowników wynik dodatki uzyskały 4 osoby, 2 oczekuje na wynik. Wszyscy pensjonariusze i pracownicy będą przebadani (wymazywani) w najbliższy piątek.

W DPS „Caritas” w Charsznicy do tej pory koronawirusa wykryto u 2 pracowników. Zostali oni niezwłocznie wyłączeni z pracy. Podopieczni nie wykazują objawów zakażeń. W najbliższym czasie planowane jest przebadanie pozostałych pracowników.

Ogólnie w powiecie jest obecnie 519 aktywnie chorujących osób.
Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

20 października

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 9 291 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Podobnie jak wczoraj najwięcej przypadków odnotowano w województw małopolskim - 1 492.

Z powiatu miechowskiego pochodziło 38 zakażeń. Liczba aktywnie chorych wynosi 334.

19 października

W poniedziałek 19 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 482 nowych zakażeniach. Najwięcej przypadków odnotowano w Małopolsce - 1204.

W powiecie miechowskim wykryto 43 nowe przypadki koronawirusa. Sytuacja w regionie nie napawa optymizmem.

Z poniedziałkowych danych epidemiologicznych wynika, iż liczba aktywnych zachorowań w Powiecie Miechowskim wynosi 298 osób (404 od początku pandemii). Zanotowano 6 zgonów (od początku epidemii) oraz 100 ozdrowieńców. 112 osób skierowano na kwarantannę decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego, 25 osób przebywa na kwarantannie granicznej.

Do tej pory w powiecie zlokalizowano 4 ogniska koronawirusa w:

  • Domu Pomocy Społecznej w Miechowie przy ul. Warszawskiej 49a,
  • Domu Pomocy Społecznej Betania,
  • szpitalu św. Anny w Miechowie (przypadki zakażenia wystąpiły tylko wśród personelu)
  • Hospicjum im. bł. S. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie.

Sytuacja po przebadaniu w DPS ul. Warszawska:
Personel - na przebadanych 56 osób otrzymano 28 wyników, z tego 19 z wynikiem pozytywnym, a 9 z wynikiem ujemnym
Mieszkańcy - na przebadanych 89 mieszkańców otrzymano 50 wyników, z tego 41 z wynikiem pozytywnym, a 9 z wynikiem ujemnym.

Sytuacja w DPS Betania jest na tę chwilę opanowana.
Wśród pensjonariuszy wykryto 40 zakażeń. Również 29 pracowników otrzymało pozytywny test. Niestety 8 osób zmarło (nie wszystkie zdążono przebadać pod kątem koronawirusa, stąd brak ich w oficjalnych statystykach).

Ze względu na pojedyncze przypadki zachorowań, na wniosek dyrektorów do Sanepidu, nauczaniem zdalnym objęto szkoły podstawowe w Tczycy (19-30 IX), w Charsznicy (19-23 IX), w Swojczanach (19-23 IX). Dodatkowo wyłączono miechowski OREW (19-23 IX)

Obecnie w Szpitalu św. Anny 33 łóżka są dla pacjentów covidowskich. Od najbliższej soboty, zgodnie z ustaleniami z wojewodą będzie dodatkowych 25 łóżek, w tym 5 (intensywnych) i 20 niewymagających respiratora. Czyli od soboty w sumie 58 łóżek Szpitala św. Anny w Miechowie (ponad 25%) przeznaczonych będzie dla pacjentów covidowych.

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej dziś kwarantanne zakończy 8 strażaków, czyli od jutra będzie dostępna pełna obsada komendy.
W Komendzie Powiatowej Policji w Miechowie 1 funkcjonariusz jest zakażony.

Inf.: Starostwo Powiatowe w Miechowie

14 października

W dzisiejszym dniu w Małopolsce padł kolejny rekord zachorowań. Potwierdzono 1 143 zakażenia. Jeszcze niedawno tak wysokie liczby notowano w całej Polsce. Dziś jest to wynik zaledwie jednego województwa. Poprzedni rekord, odnotowany zaledwie wczoraj, był niższy od dzisiejszego o ponad 240 przypadków.

Rekord pod względem zakażeń padł też w powiecie miechowskim. Dzisiaj region z liczbą 55 potwierdzonych zajął trzecie miejsce w województwie pod względem nowych i potwierdzonych przypadków.

Na chwilę obecną od początku epidemii w powiecie odnotowano 260 przypadków zakażenia. Aktywnie chorych jest obecnie 168. Złą wiadomością jest to, że większość z nich są stosunkowo niedawne - 161. chorych to pokłosie zarażeń z ostaniach dwóch tygodni. To sprawia, że granica przypadków kwalifikująca powiat do strefy czerwonej została przekroczona i to prawie trzykrotnie.

Wynik ten jest tym bardziej zaskakujący, że do tej pory w powiecie sytuacja wydawał się ustabilizowana - nie było dużych ognisk zakażeń, a dzienne przyrosty wynosiły do 10 przypadków (a zdarzało się, że nie odnotowywano żadnego). Wszystko zmieniło się pod koniec zeszłego tygodnia. Pisaliśmy o tym tutaj:

Miechów: Dzisiaj rekordowe 14 zakażeń. Tak dużo nie było od początku epidemii
O nowych zakażeniach koronawirusem poinformowała WSSE w Krakowie. W czwartek (8 października) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowych 4280 nowych zakażeniach koronawirusem. Jak podała WSSE w Krakowie wśród zdiagnozowanych 552 przypadków w województwie 14 pochodzi z powiatu miechowskiego. T…
Miechów znajdzie się w czerwonej strefie? Sytuacja znacznie się pogorszyła
Mijający tydzień należał do jednego z najgorszych od czasu epidemii. Od 5 do 9 października codziennie w Małopolsce ustanawiano nowe rekordy ilości zakażeń - było to kolejno 273, 360, 552 i 725 przypadki. W ciągu czterech dni liczba zakażeń praktycznie się potroiła. Pogarszająca się sytuacja w wojew…

W poniedziałek okazało się, że problem koronawirusowych ognisk dotarł także do powiatu miechowskiego. W samym DPS-ie chorych jest 57 osób.

Miechów: W powiecie jest kilka ognisk koronawirusa. Starosta i burmistrz apelują
Starosta miechowski, Jacek Kobyłka wydał dzisiaj oświadczenie w związku z trudną sytuacją epidemiczną w powiecie. Z kolei Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski zaapelował do mieszkańców o ograniczenie wizyt w budynku Urzędu Gminy i Miasta w Miechowie. W przesłanym oświadczeniu starosta poinformował…

W powyższym świetle nie dziwi zatem wypowiedź dyrektora szpitala św. Anny, który w wywiadzie dla nas powiedział, że "przyrosty z dwucyfrowych w Powiecie mogą niedługo stać się trzycyfrowe". Więcej w poniższym linku:

Dyrektor Szpitala św. Anny: Niedługo przyrosty w powiecie z dwu- mogą stać się trzycyfrowe
Sytuacja na Miechowszczyźnie może niepokoić. W ciągu zaledwie 4 dni (5-9 października) przybyło 59 nowych przypadków koronawirusa. Duży przyrost zachowań sprawia, że po zmianie przez rząd kryteriów kwalifikacji do poszczególnych stref zagrożenia epidemicznego, powiat na chwilę obecną kwalifikuje si…

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: WSSE Kraków/MUW Kraków
Fot.: Photo by Mufid Majnun on Unsplash

Miechów - najnowsze informacje