czwartek, 12 maja 2022 12:15

S. Faustyna widziała jego śmierć? Opis jest makabryczny. 87 lat temu zmarł Józef Piłsudski

Autor Mirosław Haładyj
S. Faustyna widziała jego śmierć?  Opis jest makabryczny. 87 lat temu zmarł Józef Piłsudski

12 maja 1935 r. w Warszawie zmarł Józef Piłsudski, mąż stanu, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji po przewrocie majowym (1926), dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930). Wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.

Historia życia Piłsudskiego była równie burzliwa, co czasy w których przyszło mu żyć. Nazywany jednym z ojców polskiej niepodległości na trwałe zapisał się w naszej historii. W dniu jego śmierci - 12 maja 1935 r. św, siostra Faustyna Kowalska miała pewną wizję, którą opisała w swoim dzienniczku. Pewne szczegóły mogą wskazywać, że chodziło w swoim widzeniu zobaczyła duszę zmarłego marszałka. Niestety, pomimo swoich zasług dla ojczyzny, obraz zapamiętany i opisany w jej dzienniczku jest makabryczny:

Wtem ujrzałam pewną duszę, która się rozłączała od ciała w strasznych mękach. O Jezu, kiedy to mam pisać, drżę cała na widok okropności, które świadczą przeciw niemu... Widziałam, jak wychodziły z jakiejś otchłani błotnistej dusze małych dzieci i większych, jakie dziewięć lat; dusze te były wstrętne i obrzydliwe, podobne do najstraszniejszych potworów, do rozpadających się trupów, ale te trupy były żywe i głośno świadczyły przeciw duszy tej, którą widzę w skonaniu. A dusza, którą widzę w skonaniu, jest to dusza, która była pełna zaszczytów i oklasków światowych, a których końcem jest próżnia i grzech. Na koniec wyszła niewiasta, która trzymała jakoby w fartuchu łzy, i ta bardzo świadczyła przeciw niemu.
O godzino straszna, w której widzieć trzeba wszystkie czyny swoje w całej nagości i [nędzy]; nie ginie z nich ani jeden, wiernie towarzyszyć nam będą na sąd Boży. Nie mam wyrazów, ani porównań na wypowiedzenie rzeczy tak strasznych, a chociaż zdaje mi się, że dusza ta nie jest potępiona, to jednak męki jej nie różnią się niczym od mąk piekielnych, tylko jest ta różnica, [że] się kiedyś skończą."(Dz. 425).

Czytaj także:

Gdyby Piłsudski żył, nie przegralibyśmy wojny? Dr Krzysztof Rak odpowiada
Hisotira: 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy napadły Polskę, a 17 września II Rzeczypospolita została zaatakowana przez Związek Radziecki. W kontekście tych wydarzeń rozmawiamy z Krzysztofem Rakiem, autorem książki „Piłsudski między Stalinem a Hitlerem”.
Historia

Historia - najnowsze informacje

Rozrywka