poniedziałek, 26 lipca 2021 11:18

Liderzy i outsiderzy. Kto jest najlepiej, a kto najgorzej zaszczepioną gminą w Małopolsce?

Autor Marzena Gitler
Liderzy i outsiderzy. Kto jest najlepiej, a kto najgorzej zaszczepioną gminą w Małopolsce?

Województwo Małopolskie chce nagrodzić 10 najlepiej zaszczepionych gmin w Małopolsce. Sprawdziliśmy, kto ma szansę na nagrodę, a kto jest na szarym końcu i dlaczego nie do końca można wierzyć podawanym liczbom.

Województwo Małopolskie zapowiedziało, że nagrodzi 10 gmin w Małopolsce, które do 15 września 2021 roku osiągną najwyższy odsetek mieszkańców zaszczepionych przeciw COVID-19. Każda z gmin, która znajdzie się w dziesiątce najlepszych otrzyma nawet do 50 000 zł z województwa na realizację zadań własnych gmin w zakresie ochrony zdrowia.

Osobami uznanymi za zaszczepione będą mieszkańcy, którzy otrzymali pełny cykl szczepień szczepionką przeciw COVID-19 zarejestrowaną w Unii Europejskiej.

Akcja ma na celu zmotywowanie samorządów lokalnych do zachęcenia Małopolan, aby jak najliczniej zaszczepili się przeciwko COVID-19 jeszcze przed nadejściem kolejnej fali zakażeń SARS-CoV-2 - wyjaśnia Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Liderzy szczepień w Małopolsce

Sprawdziliśmy, które gminy przodują w odsetku zaszczepionych w pełni mieszkańców. Liderem bez wątpienia jest Kraków, gdzie podwójną dawką lub jednodawkową szczepionka J&J zaszczepiło się już 57,5% mieszkańców (dane Ministerstwa Zdrowia).

Poza Krakowem najlepiej zaszczepionym powiatem jest powiat krakowski. Blisko 50% mieszkańców zaszczepiło się w pełni aż w ośmiu gminach, a sześć znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepiej zaszczepionych gmin. To: Zielonki, Michałowice, Wielka Wieś, Skała, Zabierzów i Mogilany.  

Powyżej 50% mieszkańców zaszczepiło się też w Przeciszowie i Oświęcimiu (pow. oświęcimski) oraz w Chrzanowie.

Najlepiej zaszczepione gminy w Małopolsce:

  1. miejsce - Kraków - 57,5% - Kraków
  2. miejsce - Zielonki - 53,8% - pow. krakowski
  3. miejsce - Michałowice - 52,2% - pow. krakowski
  4. miejsce - Wielka Wieś - 52,1% - pow. krakowski
  5. miejsce - Przeciszów - 51,6% - pow. oświęcimski
  6. miejsce - Skała - 51,4% - pow. krakowski
  7. miejsce - Zabierzów - 51% - pow. krakowski
  8. miejsce - Mogilany - 50,6% - pow. krakowski
  9. miejsce - Oświęcim - 50% - pow. oświęcimski
  10. miejsce - Chrzanów - 49,7% - pow. chrzanowski
  11. miejsce - Książ Wielki - 49,6% - pow. miechowski
  12. miejsce - Olkusz - 49% - pow. olkuski
  13. miejsce - Klucze - 48,9% - pow. olkuski
  14. miejsce - Oświęcim - 48,4% - pow. oświęcimski
  15. miejsce - Chełmek - 48,2% - pow. oświęcimski
  16. miejsce - Sucha Beskidzka - 48% - pow. suski
  17. miejsce - Miechów - 47,8% - pow. miechowski
  18. miejsce - Iwanowice - 47,7% - pow. krakowski
  19. miejsce - Skawina - 47,6% - pow. krakowski
  20. Bukowno - 47,4% - pow. olkuski.

Dlaczego tak dużo osób zaszczepiło się w rejonie krakowskim? Warto przypomnieć, że wielką akcję szczepień przeprowadzono w majówkę w Krakowie i wtedy przed punktem ustawiły się wtedy długie kolejki. Podobna akcja szczepień masowych, zorganizowana w maju i czerwcu przez wojewodę w powiecie olkuskim, z pewnością przyczyniła się do dużej liczby zaszczepionych Olkuszu i Kluczach czy Bukownie.

Coraz mniejsze zainteresowanie i coraz wymyślniejsze konkursy

Zachęcać do szczepień miała loteria szczepionkowa, ale mimo to ciągle bardzo dużo osób rezygnuje ze szczepień w ogóle albo z przyjęcia drugiej dawki.

O ile jednak majowe akcje (gdy pandemia zbierała żniwo zakażeń i zgonów) przyciągały prawdziwe tłumy, w czerwcu i lipcu liczba zainteresowanych akcjami plenerowymi sukcesywnie malała.

W Krakowie trwa wakacyjna akcja szczepień przeciw Covid-19 #KrakówSzczepi. Przez ostatnie trzy weekendy w mobilnych punktach zaszczepiło się... 805 osób. To średnio zaledwie 134 osoby dziennie.

Podobnie było podczas weekendowej akcji szczepień przy parafiach na Podhalu. 18 lipca zaszczepiło się łącznie 799 osób, czyli zaledwie 133 osoby średnio w każdej z sześciu parafii, które wzięły w niej udział. Trudno więc mówić o sukcesie.

Oprócz kościoła i samorządu, rząd postanowił ostatnio znaleźć jeszcze jednego sojusznika w promowaniu szczepień. To Koła Gospodyń Wiejskich, które na ten cel mogą otrzymać specjalne dofinansowanie. Rząd wymyślił też konkurs dla KGW, w którym najbardziej aktywne w popularyzacji szczepień mogą zdobyć nawet 100 tys. złotych.

Dlaczego się nie szczepią?

Są też gminy, w których mieszkańcy się mimo apeli i akcji promujących szczepienia się nie szczepią. To przede wszystkim południowa Małopolska: Podhale (powiat nowotarski i tatrzański), powiaty: limanowski i nowosądecki oraz  dwie gminy z Powiśla Dąbrowskiego.

Tylko niewiele ponad 16% mieszkańców zaszczepiło się w pełni w Czarnym Dunajcu. Poniżej 20% jest w Białym Dunajcu, Lipnicy Wielkiej i Szaflarach.

Szukając przyczyn, dlaczego górale się nie szczepią, rozmawialiśmy z włodarzami kilku najgorzej zaszczepionych gmin z Podhala.

Wójt Lipnicy Wielkiej, Mateusz Lichosyt w rozmowie z naszą redakcją zwrócił uwagę na fakt, że prezentowane na rządowej stronie statystyki nie są do końca miarodajne, bo wielu mieszkańców pracuje za granicą i tam przyjęło szczepienia, ale nie figurują w polskich statystykach osób zaszczepionych. Podobnie tłumaczył małą liczbę zaszczepionych wójt Białego Dunajca, Andrzej Jacek Nowak. Wyjaśnił, że główną przyczyną małego odsetka zaszczepionych mieszkańców jest emigracja zarobkowa - nawet 40% zameldowanych tam górali na stałe mieszka za granicą.

Jest jednak jeszcze inny powód. To negatywne nastawienie części mieszkańców do szczepień przeciw koronawirusowi. Zwłaszcza dotyczy to osób młodych. - To jest przekora góralska. Jak już przechorowali i przeżyli, to nie chcą ingerować dodatkowymi medykamentami w swoje ciało. Myślę, że to jest główny powód tego, dlaczego mieszkańcy się nie szczepią - tłumaczył w rozmowie z Głosem24 wójt gminy Czarny Dunajec, Marcin Ratułowski.

Najgorzej zaszczepione gminy w Małopolsce:

  1. miejsce - Czarny Dunajec - 16,2% - pow. nowotarski
  2. miejsce - Biały Dunajec - 17,6% - pow. tatrzański
  3. miejsce - Lipnica Wielka - 18,1% - pow. nowotarski
  4. miejsce - Szaflary - 19,3% - pow. nowotarski
  5. miejsce - Jabłonka - 20,4% - pow. nowotarski
  6. miejsce - Poronin - 22,1% - pow. tatrzański
  7. miejsce - Radgoszcz - 22,5% - pow. dąbrowski
  8. miejsce - Niedźwiedź - 22,5% - pow. limanowski
  9. miejsce - Laskowa - 23% - pow. limanowski
  10. miejsce - Ropa - 23,1% - pow. gorlicki
  11. miejsce - Gromnik - 23,4% - pow. tarnowski
  12. miejsce - Spytkowice - 23,5% - pow. nowotarski
  13. miejsce - Bukowina Tatrzańska - 23,9% - pow. tatrzański
  14. miejsce - Raba Wyżna - 24,3% - pow. nowotarski
  15. miejsce - Słopnice - 24,3% - pow. limanowski
  16. miejsce - Piwniczna-Zdrój - 24,6% - pow. nowosądecki
  17. miejsce - Łukowica - 25,1% - pow. limanowski
  18. miejsce - Kościelisko - 25,4% - pow. tatrzański
  19. miejsce - Nawojowa - 25,5% - pow. nowosądecki
  20. miejsce - Olesno - 25,7% - pow. dąbrowski

Czy uda się mimo to zwiększyć liczbę zaszczepionych w pełni w Małopolsce, osiągnąć odporność populacyjną i uchronić się przed czwartą falą? Liczy na to wciąż marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

- Mamy nadzieję, że bliska lokalizacja punktów szczepień oraz duża dostępność terminów przyczynią się do pobudzenia zbiorowej mobilizacji wśród Małopolan, która w przypadku szczepień ma olbrzymie znaczenie. Pamiętajmy, że im więcej osób zaszczepionych tym jesteśmy bezpieczniejsi - dodaje marszałek Witold Kozłowski.

fot. krakow.pl

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje

Rozrywka