piątek, 28 czerwca 2019 11:42

Żywiec. W sobotę rozpoczną sprzątanie Soły

Autor Mirosław Haładyj
Żywiec. W sobotę rozpoczną sprzątanie Soły

29 czerwca o godz. 11:00 w Ośrodku Żeglarskim Politechniki Krakowskiej nad Jeziorem Żywieckim (Żywiec, ul. Świętego Wita 73) odbędzie się spotkanie z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowskim i kajakarzami z Grupy Synthos biorącymi udział w spływie „Trzy Zapory”. Po konferencji rozpocznie się akcja sprzątania, w której każdy chętny może wziąć udział (organizatorzy proszą o przyniesienie worków na śmieci i rękawic).

To już 53. edycja kultowego  Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego „Trzy Zapory" na rzece Sole, ale po raz pierwszy do kajakarzy sportowców dołączają eko-kajakarki i kajakarze – Dominik Dobrowolski z 14 wolontariuszkami i wolontariuszami z Grupy Synthos. 7 dwuosobowych kajaków, przemierzając trasę z Jeziora Żywieckiego do Oświęcimia, kontrolując i sprzątając po drodze brzegi Soły.

Załoga biorąca udział w spływie Trzy Zapory wraz z chętnymi będzie sprzątać od godz. 11:00 do 11:30, po czym rozpocznie dwudniowy spływ. Głównym celem akcji jest zapobieganie przedostawaniu się śmieci do rzek, bo właśnie nimi odpady docierają do Bałtyku. Ocenia się że ponad 80% śmieci w środowisku wodnym pochodzi z lądu w efekcie śmiecenia czy niewłaściwej gospodarki odpadami. Co więcej, przedstawiciele Grupy Synthos oraz ekolog Dominik Dobrowolski zadeklarowali, że będą regularnie sprzątać rzeki i tereny nadrzeczne na Śląsku i Małopolsce, zachęcając do akcji samorządy i mieszkańców, tak aby wspólnie przyłączyć się do międzynarodowego ruchu na rzecz powstrzymania zaśmiecenia środowiska wodnego.

Akcje sprzątania organizowane przez Synthos SA odbywają się pod patronatem „Recykling Rejs – Odzyskuj tworzywa sztuczne!" (www.recykling-rejs.pl), programu realizowanego przez Dominika Dobrowolskiego wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska od 2011 roku. W tym czasie ekolog przepłynął i posprzątał już ponad 7 tys. km szlaków wodnych w Polsce i Europie.

Fot. i inf.: Recykling Rejs

Żywiec - najnowsze informacje