piątek, 8 października 2021 14:28

Kongres Zielonej Energii w Krakowie. „Co powinniśmy robić, dbając o klimat”

Autor Marzena Gitler
Kongres Zielonej Energii w Krakowie. „Co powinniśmy robić, dbając o klimat”

Piętnaście godzin wykładów i prezentacji, blisko 30. ekspertów z całej Polski i ponad 1000 uczestników. Tak w skrócie można podsumować Green Energy Congress – Kongres Zielonej Energii, który 23 września odbył się w ICE Kraków. Jak wyglądał i kto na nim wystąpił - pokazujemy w filmowym skrócie.

Biodegradowalna folia spożywcza, system monitorowania jakości powietrza, czerpanie energii z podziemnych skał, farmy wiatrowe, magazyny energii odnawialnej, wydajniejsze ładowarki dla samochodów elektrycznych, produkcja z jak najniższym śladem węglowym, wodór jako alternatywa dla paliw kopalnianych – to tylko niektóre tematy, jakie pojawiły się na Green Energy Congress – Kongresie Zielonej Energii, który 23 września odbył się w ICE Kraków. W prowadzonych hybrydowo sesjach wzięło udział ponad 30. prelegentów i ponad 1000 uczestników.

– Celem wydarzenia jest pokazanie nowoczesnych technologii OZE, ale nie tylko – mówi Przemysław Machynia, prezes zarządu PumpLAB-u, inicjatora i organizatora kongresu w Krakowie. - Green Energy Congress jest też podpowiedzią co powinniśmy robić, dbając o klimat - podkreśla.

Dr hab. inż. Anna Sowiżdżał z AGH mówiła o nowatorskim projekcie czerpania energii z podziemnych skał - fot. Mateusz Łysik / Głos24

- Dla mnie sama idea powstania Green Energy Congress w Krakowie jest bardzo ważna. Należy mówić o tym, co się dzieje, o zmianie, która następuje – podsumowuje Robert Rutowicz z Polkomtelu, który jako przykład pozytywnych zmian omawiał na kongresie przekształcenie elektrowni opartej na węglu brunatnym na elektrownię fotowoltaiczną.

Prelegentów Green Energy Congress uhonorowano wyjątkową statuetką z tektury z recyklingu - fot. Mateusz Łysik / Głos24

O udziale w kongresie mówią też dr hab. inż. Ewelina Jamróz z UR w Krakowie, dr hab. inż. Anna Sowiżdżał z AGH w Krakowie, Marta Szemraj z Airly, Wojciech Prokop z OZE – BIOMAR S.A, Dariusz Pachniewski z Hydrogen Poland, Bartosz Panek prezes zarządu ELZAB S.A., dr Jarosław Bogacz członek zarządu Polenergia, Adam Olesiński z AMIBLU, Michał Gondek z Grupy Columbus.

fot. Mateusz Łysik / Głos24

zobacz też:

Jak będzie funkcjonował samochód przyszłości? “Jedno auto może zastąpić 10 samochodów”
Ekologia. – Samochód przyszłości będzie połączony i z infrastrukturą i z kierowcą. Samochody przyszłości będą usieciowione. To oznacza, że w takim mieście jak Kraków może być ich mniej niż obecnie – mówi Ewa Łabno-Falęcka z Mercedes Polska. Jak to możliwe?
Czy jesteśmy gotowi na rewolucję energetyczną? Andrzej Sikora: to kwestia jednego pokolenia
Ekologia. Jak pogodzić coraz większe zapotrzebowanie na energię z przyjętą przez Unię polityką ograniczenia emisji? - Jestem pewien, że to kwestia jednego pokolenia, a przełom energetyczny nastąpi - uważa Andrzej Sikora, Prezes Zarządu Instytutu Studiów Energetycznych.
Ważniejsze od pozyskiwania czystej energii będzie zarządzanie nią
Software to kluczowy czynnik sukcesu w zarządzaniu rozproszonymi źródłami energii – taki wniosek płynie z wypowiedzi Jakuba Hyli, dyrektora finansowego i prokurent w firmie Codibly
O tym jak zarządzać zieloną energią mówił Jakub Hyla z Codibly - fot. Mateusz Łysik / Głos24

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka