piątek, 29 maja 2020 15:21

"Tajne życie"- była agentka CIA ujawnia sekrety wywiadu. Trzyma w napięciu do ostatnich stron

Autor Mirosław Haładyj
"Tajne życie"- była agentka CIA ujawnia sekrety wywiadu. Trzyma w napięciu do ostatnich stron

Amaryllis Fox (ang. „Life Undercover: Coming of Age on the CIA”) to zapiski 40-letniej, choć już "emerytowanej" agentki CIA, a zarazem bestseller "New York Timesa", którego polska premiera odbędzie się 3 czerwca. Książka, które ukaże się nakładem wydawnictwa Czarna Owca przenikliwie opisuje najbardziej wymagające szkolenia szpiegowskie na świecie i misje kontrolujące dostęp komórek terrorystycznych do broni atomowej.

Fox pokazuje tajniki życia szpiega, pokazując detale i kontrowersje, których nie znajdziemy w innych książkach tego typu. Sam Vincent V. Severski określą ją jako świetną i pełną napięcia.

Była agentka infiltrowała grupy terrorystyczne i handlarzy bronią. Pracowała w Pakistanie, Chinach, a nawet w Mjanmie. Jako jedna z najmłodszych agentek w historii - zaczęła w wieku 21 lat - okazała się zarówno doskonałym analitykiem, tworzącym algorytmy, jak i perfekcyjną agentką w terenie. Warto dodać, że Amaryllis Fox jest obecnie żoną Roberta III Kennedy'ego, a jej wspomnienia niedługo zobaczymy w nowym serialu Apple TV.

Tajne życie to nie tylko relacja z pierwszej linii frontu. To przede wszystkim wspomnienia kobiety, która musiała pogodzić narodziny córeczki z walką z terrorystami. Dojrzewająca w wywiadzie Fox stopniowo wyzbywała się kolejnych złudzeń – na temat przemocy, służby i wojny.

Tajny agent

Niedługo po 11 września Daniel Pearl, mentor i przyjaciel Amaryllis, zostaje porwany i zamordowany. Będąca na ostatnim roku Oxfordu Fox rezygnuje z pracy w organizacji humanitarnej. Zdeterminowana, by przeciwstawić się złu, rozpoczyna studia z zakresu terroryzmu i współczesnych konfliktów. To tam opracowuje algorytm, który pozwala określić prawdopodobieństwo powstania komórek terrorystycznych w dowolnym miejscu na świecie.

Gdy w wieku dwudziestu jeden lat rozpoczyna służbę w CIA, jej pierwszym zadaniem jest analizowanie zagranicznych depesz. Odpowiedzialność jest ogromna: jedna pominięta przez nią informacja może poskutkować kolejną tragedią. Po krótkim epizodzie w centrali Fox zostaje skierowana na półroczny kurs dla oficerów działających w terenie. Przez sześć miesięcy w symulowanej rzeczywistości na Farmie uczy się korzystać z broni, uwalniać się z kajdanek, znosić tortury. Poznaje też najskuteczniejsze sposoby na popełnienie samobójstwa, gdyby kiedykolwiek dostała się do niewoli.

Po zakończonym szkoleniu dostaje najtrudniejszy i najbardziej wymagający przydział – pod pozorem handlowania dziełami sztuki ma infiltrować siatki terrorystyczne działające na Bliskim Wschodzie.

Amaryllis Fox – po odejściu CIA Amaryllis Fox relacjonowała bieżące wydarzenia i prowadziła analizy dla CNN, kanału telewizyjnego National Geographic, Al-Dżaziry, BBC oraz innych mediów światowych. Przemawia publicznie na wydarzeniach oraz uniwersytetach całego świata, opowiadając o działaniach na rzecz pokoju. Współprowadzi też program History Channel American Ripper. Mieszka w Los Angeles z mężem i córkami.

Tajne życie
Tajne życie to nie tylko relacja z pierwszej linii frontu. To przede wszystkim wspomnienia kobiety, która musiała pogodzić narodziny córeczki z walką z terrorystami. Dojrzewająca

Fot. i opis książki pochodzą od wydawcy

Dobra książka

Dobra książka - najnowsze informacje